Red Bull Racing’in Sahibi-F1’in En Genç Efsanesi

Red Bull Racing, merkezi Milton Keynes – İngiltere’de bulunan Avusturyalı Formula 1 takımıdır. İsminden de anlaşılacağı üzere takımın sahibi bir içecek firması olan Red Bull’dur. Şirket aynı zamanda seride Toro Rosso adıyla anılan takımın da sahibidir. F1’deki köklü takımların aksine Red Bull Racing’in tarihi oldukça kısadır fakat bu kısa tarihi de başarılarla doludur. Takım 2010 yılından 2013 yılına kadar hem markalar şampiyonluğunu hem de sürücüler şampiyonluğunu pilotu Sebastian Vettel ile her sezonda kazanmıştır.

Red Bull Racing’in tarihi, 1997 yılında eski pilot Jackie Stewart tarafından kurulan Stewart Grand Prix takımına kadar uzanmaktadır. 1999 yılında Ford’a satılarak Jaguar Racing adını alan takım 2004 yılında da bir içecek firması olan Red Bull’a geçmiştir. 1997 yılından 2010’a kadar ekip Formula 1’de kayda değer bir başarı gösteremese de, takımın 2000’li yılların sonuna doğru Renault motorunu kullanmaya başlaması ve tasarımcı Adrian Newey’in ekibe katılmasıyla 2015 yılına kadarki F1’deki son dört sezonu da domine etmiştir.

2005 yılında Cosworth motoru kullanan ilk tasarım RB1 pistlerde yerini almıştır. Red Bull’un sahibi Dietrich Mateschitz, eski bir Formula 1 pilotu ve o zaman BMW motorsporları departmanının başı olan Avusturyalı Gerhard Berger’i takıma dahil etmek istemiş fakat bunu başaramamıştır. Bunun üzerine takımın başına Christian Horner getirilmiş ve tecrübeli eski McLaren pilotu David Coulthard ile anlaşılmıştır. 2006 yılında ekibe katılan Adrian Newey ile David Coulthard McLaren takımında da birlikte görev yapmışlardır.

2013 yılında Japon otomobil markası Nissan’ın lüks araçlar departmanı olan Infiniti ile sponsorluk anlaşmasını gerçekleştirerek Infiniti Red Bull Racing adını alan takım, kurulduğu ilk yıl Cosworth, daha sonra 2006’da Ferrari ve 2007’den günümüze kadar da Renault motorlarını kullanmıştır. Sebastian Vettel’in pilotlar şampiyonluğunu kazandığı yıllarda ikinci pilot olarak Mark Webber görev almıştır. Ardından 2014 yılında Webber’in F1’i bırakmasıyla onun koltuğuna Daniel Ricciardo geçmiştir. Vettel 2015 dönemi için takımından ayrılarak Ferrari ile anlaşmış ve Daniel Ricciardo koltuğunu korumuştur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*