Recep Tayyip Erdoğan kimdir?

Recep Tayyip Erdoğan; 2000’li yıllardan itibaren Türkiye’nin siyasetinde en önemli yere sahip olup, mutlak bir şekilde Türk siyasetinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kilit isimlerinden birisi olmuştur. “Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatı ve biyografisi” dediğimiz zaman her şeyden önce bilinmesi gereken bir şey vardır: Tüm Türkiye tarafından tanınmadan öncesindeki daha yerel siyasi başarıları ve İBB Başkanlığı gibi görevlerinin yanı sıra; Türkiye Cumhuriyeti’nin uzun yıllar başbakanlığını ve cumhurbaşkanlığını yapması münasebetiyle çok önemli bir yere sahiptir. İster aynı görüşte olun, ister muhalif olun.. Değişmeyen tek şey; Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecekteki Türkiye tarihinde sarsılmaz bir yere, hatta bir döneme hitap eden birisi olacak olmasıdır. Neredeyse 40 yıldır Türk siyasetinde aktif bir rolü olan bir de üstüne üstlük bunu tüm ülkenin başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı ile taçlandıran Recep Tayyip Erdoğan’ın biyografisini özetleyerek ve önemli bilgileri vererek ne kadar sağlıklık anlatırız bilemeyiz ama siz Kim Kurdu okurları için elimizden geleni yapmaya çalıştık…

Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatı

Kökenleri Rize’dendir Recep Tayyip Erdoğan’ın.. Ama kendi hayatı İstanbul’da başlamıştır. Recep Tayyip Erdoğan’ın hayat hikayesini irdeleyecek olursak Rize’den İstanbul’a yapılan bir göç hikayesi ve İstanbul’da başlayan bir yükseliş görürüz.

Recep Tayyip Erdoğan; 26 Şubat 1954 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu İlçesinin Kasımpaşa Semtinde dünyaya gelmiştir. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Tenzile’dir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatının başlangıcından, çocukluğundan bir fotoğrafı

Çocukluk döneminde su ve simit satan, Rize’de çay ve fındık toplayan Recep Tayyip Erdoğan, fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Kasımpaşa’daki Piyalepaşa İlkokulu’nda 1965 yılında tamamlamış, lise eğitimini ise Fatih İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde 1973 yılında tamamlamıştır. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nin Ticari Bilimler Fakültesinden 1981 yılında mezun olmuştur. Erdoğan’ın mezun olduğu okul; bugün Marmara Üniversitesi’nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin temelidir. (Ayrıca bkz: Marmara Üniversitesi’ni kim kurdu?)

Recep Tayyip Erdoğan’ın biyografisi

Haziran 2019’da iken Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanlığı görevini yürütmekte olan Recep Tayyip Erdoğan’ın hayat hikayesindeki siyasi kariyerin lise yıllarında başladığını söylemek mümkündür. Çünkü kendisi lise yıllarında Milli Türk Talebe Birliği’ne katılmış ve buradaki etkinliklerde yer almaya başlamıştır.

Daha profesyonel anlamda siyasi vazifeler gerçekleştirmeye başlaması ise Milli Selamet Partisi’nin yönetiminde görev almaya başlamasıyla olmuştur. Şöyle ki; 1975 yılında Recep Tayyip Erdoğan, Milli Selamet Partisi’nin Beyoğlu Gençlik Kolları Başkanlığı’na seçilirken; sadece bir yıl sonra, yani 1976 yılında Milli Selamet Partisi İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığına getirilmiştir. Fakat Milli Selamet Partisi, 12 Eylül Askeri Darbesi sebebiyle 1981 yılında kapatılmıştır. 2 yıllık bir boşluk döneminden sonra 1983 yılında Recep Tayyip Erdoğan bu sefer Refah Partisi’nde siyasi kariyerine devam etmiştir ve 1984 yılında Refah Partisi’nin Beyoğlu İlçe Başkanı olmuştur. 1985 yılında ise hem Merkez Karar ve Yürütme Kurulu’na seçilmiş hem de komple İstanbul İl Başkanı olmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlıktan önceki en belirgin görevi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığıdır. Yani günümüzde kendisini tanıyan herkes onu “Eskiden İstanbul’da belediye başkanlığı da yaptı.” şeklinde tanır. Fakat gördüğünüz gibi 1970’ler gibi son derece erken bir tarihte başlayan siyasi kariyerinde seçilmeye yönelik teşebbüsleri bundan çok daha öncesine uzanır. Mesela 1986 yılında Refah Partisi’nden milletvekili adayı olmuş, 1989 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuş fakat seçilememiştir. 1994 yılında ise yerel seçimleri kazanmış ve 1994-1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yapmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan ve Cumhurbaşkanı olması

Başbakanlık dönemi

Recep Tayyip Erdoğan; belediye başkanlığı görevinin bittiği 1998 yılından 3 yıl sonra Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurmuş; parti 14 Ağustos 2001 tarihinde çalışmalara başlamıştır. Bundan öncesinde malesef kendisi iki kanuni cezaya çarptırılmıştır. Birincisi 1989 Yerel Seçimlerinde usülsüzlik iddiası üzerine Refah Partisi adına yaptığı itirazın işlenme sürecinde hakime hakaret ettiği gerekçesiyle para cezasına çevrilmiş bir hapis cezası; ikincisi ise 1998 yılında Siirt’te düzenlenen bir açık hava toplantısında okuduğu dörtlükten ötürü “Halkı kin, nefret ve ırkçılığa tahrik” suçundan ötürü en son haliyle 4 ay olarak yattığı hapis cezasıdır. Ayrıca bu dava sonucunda kendisi siyasetten men cezası da almıştır. Bu cezaya göre bir partide görev alabilse bile hükümette herhangi bir görev alamayacaktır.

İşte Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurduğu 2001 yılı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyaseten yasaklı olduğu zamanlardır. 2002 yılında parti tek başına iktidar olmasına rağmen cezasından ötürü milletvekili seçilememiştir. 2002 yılında TBMM’de alınan karar neticesinde Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi yasağı kaldırılmış ve aynı yıl Siirt’teki milletvekilliği seçimlerinin tekrarlanması ile kendisi milletvekili olmuştur.

2002 yılında AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cezası yüzünden görev yapamaması üzerine bir süreliğine AKP’den seçilen kişi olarak TC Başbakanı olan Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olması için 2003 yılında istifasını sunmuş ve kendisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olarak Türkiye Cumhuriyeti 59. Hükümeti’ni kurmuştur. Bundan sonrasında yapılan ve yine AKP’nin kazandığı seçimleri sayacak olursak Recep Tayyip Erdoğan; 2002(3), 2007 ve 2011’deki seçimler sonrasında başbakanlık görevini üstlenmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatı çocukluğundan beri sağcı siyaset ile iç içedir

Cumhurbaşkanlığı Dönemi

2014’te cumhurbaşkanını halkın seçmesine yönelik yapılan referandumdan “evet” sonucunun çıkması sonrasında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyetinin 12. Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Aynı zamanda Türkiye’nin seçimle gelen ilk cumhurbaşkanıdır. 2014’ten sonra 2018’de de cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir ve Haziran 2019’da iken Recep Tayyip Erdoğan halen ülkemizde cumhurbaşkanlığı vazifesini yürütmektedir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın hobileri

Aktif ve son derece hareketli siyasi yaşantısı dışında Recep Tayyip Erdoğan’ın en belirgin hobisi futboldur. Kasımpaşa’da yaşadığı dönemde Camialtıspor’da futbol oynayan Tayyip Erdoğan, üniversite yıllarında Erokspor’da da oynamış fakat siyasi kariyerinin ilerlemesi sebebiyle futbol kariyerini sonlandırmıştır.

(Yazımızda verilen bazı bilgiler ilerleyen yıllarda değişebilir, güncellenebilir. Değişen bilgiye rağmen editörlerimizin yazıyı güncellemek için geç kalması veya başka herhangi bir bildiriminizin olması halinde iletişim veya yorum bölümünde düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*