Real Madrid’i kim kurdu?-20.yüzyılın en iyi futbol kulübü

İspanya futbol ligi olan La Liga’nın ve hatta Avrupa futbolunun tartışmasız en güçlü kulüplerinden biri olan Real Madrid; geçmişinden bugüne kadar kazandığı sayısız lig, ülke ve Avrupa kupası ile dünyadaki birçok kulübün idol olarak benimsediği takımlardan biridir.

Real Madrid’in geçmişini incelemeye değer yapan en önemli etkenlerden biri de şüphesiz kulübün İspanya siyasi tarihiyle ve ülkede yaşanan çalkantılı dönemle yakından ilgili olmasıdır.

Şimdi de kronolojik olarak Real Madrid kulübünün ortaya çıkmasını ve hızla güçlenerek bugünkü ekip haline gelmesini inceleyelim:

Real Madrid kaç yılında kuruldu?

Resmi kayıtlara göre net bir yıl vermek gerekirse Real Madrid; 1902 yılında İspanya’nın Madrid şehrinde kurulmuştur.

Ama söz konusu kulübün gelişimi ve olgunlaşması tabii ki bundan çok daha öncesine dayanmaktadır. Real Madrid’i kuranlarla aynı kadronun meydana getirdiği bilinen ilk takım; 1897’de kurulan Sky Futbol Kulübü’dür. 3 yıllık bir kariyerden sonra bu kulüp daha fazla varlığını sürdürememiş ve 1900 yılında Foot-Ball de Madrid ve Club Espanol de Madrid olarak ikiye ayrılmıştır. Ama futbol kulüplerinin bu sürekli bölünmelerinin ardı arkası kesilmemiştir ki bu kısım tam da Real Madrid’in sahneye çıktığı kısımdır. Daha önce ayrılmış olan kulüplerden Clup Espanol de Madrid; 1902 yılında ikiye bölünmüş ve parçalarından biri olan Madrid Futbol Kulübü; bugünkü Real Madrid’in temellerini oluşturmuştur.

Bu kısa öyküden de anlaşılacağı gibi dolaylı olarak Real Madrid’i kuranlar; 1897’de Sky Futbol Kulübü’nü kuran Oxbridge’li öğrencilerle mezunlar ve Institucion Libre de Ensenanza’lı akademisyenlerdir. Real Madrid isminde faaliyet gösterdiği dönemin ilk başkanı ise Adolfo Melendez olmuştur.

Real Madrid’in kurucu başkanı Adolfo MELENDEZ

Real Madrid forma renkleri

Aradan geçen 114 yıl boyunca Real Madrid gücünden ve başarısından hiçbir şey kaybetmemiş; önce İspanya’nın, sonra dünyanın en sağlam ekiplerinden biri olmuştur. Kulübün tarih boyunca 32 lig, 19 İspanya Kral Kupası, 10 Şampiyonlar Ligi, 2 UEFA, 1 Süper Kupa, 3 Kıtalararası Kupa ve 1 FIFA Dünya Kulüpler Kupası şampiyonluğu bulunmaktadır.

Kulübün ismindeki “Real” takısının ise son derece anlamlı bir durumu vardır. İspanyolca “Real”, İngiliz Kraliyetindeki “Sir” unvanına benzer bir şekilde soyluluğu ifade etmektedir. 1920 yılında İspanya Kralı olan 13. Alfonso tarafından Madrid, Sociedad, Union, Betis ve Zaragoza kulüplerinde bu sıfat verilmiş ve söz konusu kulüpler müsabakalarını kraliyet soyluluğuyla oynamaya başlamışlardır.

Ayrıca Real Madrid; G-14’ün kurucusu üyelerinden ve Avrupa Kulüpler Birliği’nin aktif üyelerinden biri olarak uluslararası futbolda her zaman varlığını korumuştur.

İç saha da beyaz, deplasmanda gri-mavi forma giyen Real Madrid kulübü, maçlarını Santiago Bernabeu Stadı’nda oynamaktadır. Kulübün başkanlığını Florentino Perez yaparken, teknik direktörlüğünü ise Zinedine Zidane yapmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*