Raytheon’un kurucusu kimdir?-Güdümlü füzede dünya lideri

Tüm dünya çapında savunma sanayi şirketlerine ve silah üreticilerine dair yapılan sıralamaya göre Lockeed Martin, Boeing ve BAE Systems‘in ardından dünyanın en büyük 4. silah satıcısı olmayı başaran Raytheon; özellikle füzeler konusunda uzmanlaşan, ABD’nin önemli savunma sanayi kuruluşlarından biridir. 2016 yılında yapılan sıralama ile öncekileri karşılaştırdığımız zaman Raytheon’un; yine ABD’li olan Northrop Grumman gibi diğer birçok büyük şirketi geride bırakarak yükseliş gösterdiğini görüyoruz. Gerçi başarılı, en iyi gibi sıfatları kullanırken bunları sadece şirketin içinde bulunduğu klasmanda ön sıralarda olması dolayısıyla kullanıdığımın okurlar eminim farkındadır. Yoksa bu sıralamada işin özüne bakacak olursak en başarılı olmanız için en çok silah satan olmanız gerekir… Daha fazla yoruma gerek yok…

Raytheon’un sahibi kim?

Silah gelişiminden elektronik sistemlerin ar-gesine ve hatta savaş uçaklarına kadar geniş bir alanda çalışan Raytheon; tüm orduların en temel ihtiyaçlarına yönelik çalışan en önemli askeri şirketlerden biridir. Ama onu dünya çapında tanınır yapan asıl yönü ise füzeler konusunda kazandığı güvenilirlik ve dünya çapındaki şöhrettir. Dünyanın en büyük güdümlü füze üreticisi olma unvanını hala elinde bulunduran Raytheon; bu konudaki en ileri teknolojik imkanlara ve en geniş müşteri kitlesine sahip olan şirkettir.

Şirketin günümüzde modern ve ileri teknolojik imkanları sahip olmasının yanında geçmişini inceleyecek olursak; bir o kadar da köklü olduğunu görürüz. Öyle ki günümüzde tanklardan savaş uçaklarına ve akıllı silahlara kadar askeri anlamda sınırları zorlayan bu şirket; neredeyse bir asırdan beri askeri sektördeki gelişmeleri bizzat yaşamış; silahların ve savaş anlayışının değişimini an be an görmüş bir çınar gibidir. Kimini kurduğuna bakacak olursak Raytheon; 1922 yılında üniversiteden iki mühendis arkadaş Vannevar Bush ve Laurence K. Marshall ile bilim adamı ve mucit arkadaşları Charles G. Smith tarafından kurulmuştur.

Raytheon’un kurucuları: Vannevar BUSH (solda), Laurence K. MARSHALL (ortada), Charles G. SMITH (sağda)

İlk binası ve merkezi Massachusetts eyaletinin Cambridge şehrinde kurulan Raytheon; 1. Dünya Savaşı’ndan sonra inişli-çıkışlı olmak üzere sürekli artan silahlanma yarışı boyunca önemli araştırmalarda bulunarak yüksek kazançlar elde etmiş; Soğuk Savaş bitişine kadar da dünya çapında en çok sözü geçen silah üreticilerinden biri olmayı başarmıştır. Şirketin günümüzdeki genel merkezi ise yine Massachusetts eyaletinin Waltham şehrindedir.

Raytheon kimin?

Ana kuruluşunun yanı sıra Websense, Raytheon Missile Systems gibi birçok yan kuruluşla da hizmet vermeye devam eden Raytheon; günümüzde 60.000’den fazla çalışanı bulunan ve 26 milyar dolarak yakın net varlığı elinde tutan devasa bir imparatorluktur. 95 yıl öncesinden gelen bu köklü mü köklü şirket Raytheon’un CEO’su ve yönetim kurulu başkanı ise Thomas A. Kennedy’dir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*