Radiohead’i Kim Kurdu?

1986 yılında, alternatif rock, elektronik ve deneysel rock müzik türünde parçalarıyla, bir grup okul arkadaşı tarafından kurulan İngiliz Radiohead grubu, dünya çapında 20 milyonu aşan albüm satışları ile pek çok müzik severin beğenisini kazanmıştır.

XL ve TBD plak şirketleriyle anlaşmalı olarak çıkardıkları albümleri ile dönemin pek çok grubundan ayrılan, kendilerine has bir tarz yaratan Radiohead’in üyeleri Thom Yorke, Ed O’Brien, Colin Greenwood, Phil Selway ve Jonny Greenwood’dur. İlk single’ını Creep adıyla piyasaya süren grubun esinlendiği sanatçılar arasında Elvis Costello, Queen, R.E.M ve Joy Division gibi gruplar ve sanatçılar yer almaktadır.

İlerleyen yıllarda Pablo Honey, The Bends, OK Computer, Kid A, Amnesiac, Hail to the Thief, In Rainbows,  The King of Limbs gibi albümler çıkaran grup 2011 yılında ‘’En iyi kayıt ambalajı’’ dalında ödül kazanmıştır. Özellikle deneysel çalışmalarıyla bilinen Radiohead, 2001 yılında ‘’En iyi alternatif albüm’’ ‘’Yılın albümü’’ gibi ödüllerle Grammy’e büyük bir yankı uyandırmıştır. Grup daha önceki yıllarda Türkiye’de konser vermemiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*