R10’u kim kurmuştur ve sahibi kimdir?

İnternet sitesi ile ilgili işlerle az çok haşır neşir olmuş herkesin iyi bildiği R10 webmaster forumunun kurucusunun kim olduğu hakkında bahsedeceğiz bu yazımızda. “Radmin” diye anılan Mustafa Mert Öğüt ilk olarak r10’u 2005 yılında kurmuştur. “Vbulletin” lisansı alarak kurduğu R10 forumunun hikayesinde merak ettiğiniz soruların cevabını bulabilirsiniz.

Öncelikle “Radmin” kelimesinin baş harfi olan “R” nereden gelmektedir diyenler buraya….Reyise Radmin denmesinin sebebi “R10″‘un baş harfi olan “R”‘den esinlenilmesidir. R10 markasının ismi seçilirken o dönemler çok popüler olan Dünya Kupası müsabakalarında yer alan Ronaldinho’dan esinlenilmiştir. Ayrıca r10 domain’i 2005’de alınırken Ronandinho hayran sayfası olarak kurulmak istenmiş. Nitekim webmasterlık ile pek alakası olmayan bu domainin üstüne koskoca bir forum kurulur ve başarılı da olunur.

Vbulletin ile kurulu olan R10’un teması hala ilk günkü gibi aynıdır. Hatta yeni üyelik kapalıdır ve sadece eski varolan üyelerin göndereceği bir davetiye vasıtasıyla buraya üye olabilirsiniz. Halen bir çok üye bu forum aracılığıyla ticaret yapıyor ve hizmet alışverişi gerçekleştiriyor.

Son zamanlarda sık sık hack saldırıları alan R10’un bu kadar ataklara uğraması bünyesinde barındırdığı hackerlar sebebiyledir. Hatta bir ara R10 verilerinin çoğu silinmiştir.

R10’un sahibi ve kurucusu kimdir?

Mustafa Mert Öğüt adlı 1978 Gaziantep doğumlu bir makina mühendisidir. Kendisi fenerli olmakla beraber maketçilik ve maket helikopter gibi mevzulara ilgilidir. (R10 kimindir)

Mustafa Mert Öğüt

1996’da babasının aldığı ilk PC ile web dünyasına giriş yapar. Windows 95 yüklü PC’sinden bilgisayar kullanımı ile ilgili incelikleri öğrenmiştir. Ardından 1998 yılında Denizli ilçesindeki vasat bir internet kafede tanıştığı bir dostu sayesinde web-tasarım ile ilgili ayrıntıları öğrenir. Ardından giderek kendini geliştirir ve bir webmaster olur. Hatta sevdiği kız için bir web-sitesi tasarlayan Mustafa Mert Öğüt bu site sayesinde ünlü dergilerden ödüller alır. R10 radmini Mustafa Mert, yaptığı röportajlarda bu işi severek yaptığını ve web dünyasının en iyilerini bünyesinde barındırmaktan onur duyduğumu belirtmiştir.

Halen R10’un sahibi olan Mustafa Mert uzunca bir dönem daha yönettiği forumun çizgisini değiştirmeyeceğini söylemektedir. Geleceğin işini ise “e-ticaret” olarak görmektedir. Hatta normal tık başı reklamlarla işleyen reklamcılık türünün; gelecekte, artması muhtemel yayıncılardan dolayı kazanç getirmez hale geleceğini söylemektedir.

Ayrıca R10 isminin Balıkesir plakasının 10 olmasıyla ve Radminin Balıkesir’li olmasıyla zerre alakası yoktur. Tamamen uydurmadır bu haber.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*