QNB Bank’ın sahibi kim?-Katarlı bankacılık devi

Yakın zamanda Türkiye bankacılık sektöründe de adını duyurmaya başlayan QNB; Afrika ve Ortadoğu’da elde ettiği başarılardan sonra yavaş yavaş komşu coğrafyalara da açılmaya başlayan Katarlı bir bankadır. Açılımı “Qatar National Bank” olan QNB’nin yarım asırdan fazlalık geçmişinde kendi ülkesinde ve çevredeki Arap ülkelerinde gösterdiği yayılmanın yanı sıra; Türkiye’de satın aldığı Finansbank ve müzakerelere başladığı Şekerbank ile de elinde bulunanlarla yetinmeyeceğini ıspatlamıştır.

QNB’nin kurucusu kimdir?

Katar’ın başkenti Doha’da, 1964 yılında kurulan tek bir şubesi ile bankacılık faaliyetlerine başlayan QNB; dönemin Katar hükümetinin öncülüğünde yerli sermaye ve ekonomik güç ile kurulmuş saf kan Katarlı bir bankadır.

İlk yıllarında sadece Doha şehrinde faaliyet gösteren küçük çaplı bir banka olan QNB; biraz istikrarın, biraz da Katar hükümetinin ve zenginlerinin desteği ile hızla büyümeye başlamıştır. İlk başlarda döviz olarak sadece İngiliz Pound’u ve Hint Rupisi seçenekleri bulunan QNB; bu alandaki alternatiflerini de ilerleyen yıllara paralel olarak arttırmıştır.

Kuruluşundan 10 yıl sonra; yani 1974 yılında QNB’nin Katar içinde yeni şube açma çalışmaları başlamış; bu projenin ilk uygulamaları da ülkenin güneydoğusundaki Mesaieed ve kuzeyindeki Al Khor şehirlerinde açılan şubeler olmuştur. Bu tarihten itibaren Katar istikrarlı bir şekilde şube açmaya devam eden QNB’nin günümüzde anavatanında 76 şubesi bulunmaktadır.

QNB’nin yurt dışı çalışmaları

Yurt içinde yeterli güce ulaşan ve büyüme potansiyeli elde eden QNB’nin uluslararası çaptaki ilk hamlesi bir diğer Arap ülkesi olan Umman’da olmuştur. 2007 yılında Umman’da açılan QNB şubesi ile yurt dışı projesinin de ilk adımı atılmış; 2011’de satın alınan Endonezyalı Bank Kesawan (QNB Kesawan oldu) ve 2013’te Tunus-Katar ortaklığı bulunan Tunus devlet bankası ile devam etmiştir. Yayılma stratejisini Kuzey Afrika, Arap Yarımadası, Müslüman Asya ülkeleri ağırlıklı olarak yapan QNB; 2013 yılının mart ayında Kuzey Afrika’nın bereketli ülkesi Mısır’da “National Societe Generale Bank”ı satın alıp ismini “QNB Al Ahli” şeklinde değiştirerek çalışmalarına daha da hız kazandırmıştır.

QNB Türkiye’ye ayak basıyor

Çevresindeki Müslüman ülkelerde yayılmaya devam eden QNB; 2014 yılında Togo’lu bir banka olan EcoBank’ın %23,5’ini satın alarak yatırım yaptığı bölgelere Orta Afrika’yı da eklemiştir.

Daha sonra Hindistan, Çin ve Vietnam’da temsilcilikler de açan QNB; 2015 yılına gelindiğinde ise gözünü Türkiye’ye çevirmiştir. Hepimizin yakından bildiği ve o zamanki sahibi “National Bank of Greece” olan Finansbank; Yunan bankasının kendi ülkesindeki zorluklara yoğunlaşmak istemesi üzerine QNB tarafından satın alınmıştır. Yani günümüzde Finansbank; QNB’ye aittir.

Günümzde QNB kimindir?

Yukarıda kısaca hikayesini özetlediğimiz QNB’nin CEO’su Ali Ahmed Al-Kuwari’dir. Bankanın mülk sahibi ise Katar hükümeti ve Katar Yatırım Fonu’dur.

27 farklı ülkede yatırımı bulunan QNB’nin 2015 sonu itibariyle sermayesi 140 milyar dolar olarak açıklanırken; 1988 yılında vermeye başladığı kredi kartı hizmeti ile de binlerce müşterisi tarafından tercih edilmektedir.

Ali Ahmed Al-Kuwari

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*