Qatar Airways’in kurucusu kim?-Yine Arap yine en büyük…

Tüm dünya çevresinde yaptığı yolcu taşımacılığı ile en saygın hava yolu şirketlerinden biri olan Qatar Airways; farklı klasmanların ortalaması alınarak yapılan sıralamada Emirates‘ten sonra dünyanın en büyük 2. hava yolu şirketi olarak kabul edilmektedir. 

Hizmetlerinin kusursuz olduğu muhakkak olsa da en iyi havayollarının genelde Arap ülkelerinden çıkması akla üç ihtimali getirmektedir: Para, para, para… Zaten Arap’ı tersten okuyun, yine para…

Neyse; işin geyiği bir yana hava yolu şirketlerinin başlangıç sermayesinin yüksek miktarda olması ve Arap iş adamlarının oluşturduğu yatırım fonlarının gereken duyarlılığı göstermesi; böyle sağlam şirketlerin zeminini hazırlamıştır. Şimdi de bu meşhur şirketlerden biri olan Qatar Airways’in kuruluşuna kısaca değinelim

Qatar Airways’i kim kurdu?

Girişimi yapan tarafı söyleyecek olursak Qatar Airways; devlet destekli ve devlet fonlarıyla kurulmuş bir hava yolu şirketidir. Zaten devlet kademelerinde Arap zenginlerinin ciddi söz sahibi olması sebebiyle yakın tarihte Katar hükümetinin birçok kuruluşa öncülük ettiğini görebiliriz.

Bu atılımların bir ürünü olarak Qatar Airways; 1993 yılında Katar’ın Doha şehrinde kurulmuştur.

1993 yılının kasım ayında resmen var olan fakat ilk seferini 1994 yılının ocak ayında yapan Qatar Airways’in ilk CEO’su ise Sheikh Hamad Bin Ali Bin Jabor Al Thani olmuştur. 

Bu şekilde kadrosunu, sermayesini ,teknik donanımını tamamlayan şirket, ilk uçuşlarını Ürdün’ün Amman şehrine yapmış ve parasını işletmeye başlamıştır. İlk yıllarında sadece 2 adet Airbus A310 uçağı ile yolcu taşımaya başladıktan sonra Qatar Airways’in ileri açılmış; 1995 yılına kadar satın alınan iki adet Boeing 747s ve bir adet ikinci el Boeing 747SP ile filo genişletilmiştir. Bu genişlemenin bir sonucu olarak Qatar Airways; Abu Dabi, Kahire, Dubai, Kuveyt gibi Ortadoğu bölgeleri başta olmak üzere Tokyo, Osaka, Londra gibi uzak coğrafyalara da seferler düzenlemeye başlamıştır.

İlerleyen yılları özetlemek gerekirse Qatar Airways; 1996 yılında İstanbul dahil olmak üzere yeni bir hizmet genişlemesi yapmış; günümüze gelinceye kadar da bu yükselişini istikrarlı bir şekilde sürdürmüştür.

Qatar Airways kimin?

2 uçakla başlayan faaliyetlerine 2016 itibariyle tam 173 yolcu uçağıyla devam eden şirket; 151 farklı noktaya durmaksızın seferler düzenlemektedir.

Bütün bu büyümesine bağlı olarak şirket yetkilileri birçok şirketi satın alıp birçok alt kuruluş yaratsa da üst kademede herhangi bir değişiklik olmamıştır. Qatar Airways’in sahibi hala Katar Hükümetidir. Şirketin CEO’luk görevini ise Akbar Al Baker yapmaktadır.

Şirketin alt kuruluşlarını sıralayacak olursak da liste şu şekildedir:

-Al Maha Airways

-The Qatar Aircraft Catering Company

-Qatar Airways Holidays

-United Media Int

-Qatar Duty Free

-Qatar Auration Services

-Qatar Distribution Company

-Qatar Executive


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*