PTT’yi kim kurdu?-Türkiye’nin posta teşkilatının 170 yıllık öyküsü!!!

Bir dönem “Posta, Telefon, Telgraf” şeklinde de bildiğimiz PTT; diğer telekomünikasyon şirketleri bir yana, Türkiye tarihinde çok önemli yere sahip olan ayrı bir kuruluştur. Bildiğiniz gibi Turkcell, Vodafone, Avea gibi yeni kuruluşlar cep telefonu odaklı bir şekilde piyasaya girmişlerdir fakat PTT’nin geçmişi Osmanlı Devleti’nde kurulan posta teşkilatlarına kadar uzanmaktadır. Yani Anadolu topraklarında modern postacılık ve telgraf faaliyetleri PTT ile başlamıştır. Bugünkü açılımı ise “Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü” şeklindedir.

PTT’nin kurucusu kim?

Söz konusu kuruluş tek bir kişi ve ekibi tarafından temeli atılan bir özel kuruluş olmadığı için tarihçesini iki evreye ayırabiliriz. Çünkü ilk ortaya çıkışı ile bugünkü halini alışı birbirinden son derece farklı dönemlere ve zihniyetlere dayanmaktadır.

Şöyle ki; bugünkü PTT’yi oluşturan ilk posta kuruluşu, 1840 yılında Osmanlı Devleti tarafından kurulmuştur. Başlı başına bir nezaret (bakanlık) olarak kurulan bu teşkilat, o zamanki şartlarda yakın mesafedeki yurt için postacılığı ve yabancı postacılık faaliyetlerini gerçekleştirmeye başlamıştır.Hatta yabancı dil bilen ilk posta memurları da bu dönemde işe alınmıştır. Böyle bir nezarete ilham kaynağı olan olay ise, tarihi bilenlerin kolayca tahmin edebileceği üzere 1839 yılında ilan edilen Tanzimat Fermanı sonrası girişilen ıslahat çalışmaları olmuştur.

İlerleyen yıllarda gelişen teknik imkanlarla doğru orantılı olarak bu posta nezaretinin de hizmetleri artmış ve cumhuriyete kadar faaliyetlerine devam etmiştir.

PTT’nin resmen kurulması

1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra posta ve telgraf faaliyetleri tabii ki bir sekteye uğramamış, yeni devlete uygun bir şekilde yapılandırılmıştır. İlk yıllarda aynı posta nezareti; PTT Genel Müdürlüğü ismiyle İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışmaya başlamıştır. 1933 yılında ise Bayındırlık Bakanlığı bünyesine katılan kuruluş, 1939 yılında ise Ulaştırma Bakanlığına bağlanmıştır.

Osmanlı dönemindekine benzer şekilde PTT; on yıllar boyunca sürekli gelişmeye devam etmiş ve uzunca bir süre Kamu İktisadi Devlet Teşebbüsü statüsünde çalışmalarını sürdürmüştür.

Kuruluş bilgilerini tek cümleyle özetleyecek olursak PTT; 1840 yılında Osmanlı Devleti tarafından kurulmuş, 1923 yılında ise bugünkü ismiyle faaliyetlerine devam etmiştir.

Aradan geçen 170 yıl, bir kuruluşun ne kadar tecrübeli olduğunu ıspatlamak adına gerçekten yeterlidir.

PTT’nin sahibi kim?

Günümüzde PTT; halen devlet bünyesinde bulunan bir kuruluştur ve bağlı olduğu bakanlık Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’dır.

Fakat 2013 yılında yapılan son düzenleme sonucunda ismi Posta ve Telgraf Anonim Şirketi olarak değiştirilmiş ve bu isimle kayıtlara geçmeye başlamıştır.

Yönetim kadrosuna baktığımızda ise 2017 yılına günler kalmışken PTT’nin genel müdürlüğünü Kenan Bozgeyik yapmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. Nice 176 lı yıllara. Sevdiğim, sevdalı olduğum kurumum. 1983 ten bu yana içinde bulunduğumdan iftihar ettiğim kurumum. Çalışanlarının canla başla koşuşturduğu kocaman bir aile. Teknolojide, hizmette, kalitede doruğu yakalayan kurumum. Her yönüyle güven veren köklü teşkilat. Telekomu büyütüp yetiştirip hizmete veren baba kuruluş. Posta Hizmetleri, Tebligat, Telgraf, Kayıtlı Elektronik Posta, Pul ve Filateli, Havale İşlemleri, Pttkart & Pttmatik, Bankacılık İşlemleri, Tahsilat İşlemleri, Ödeme İşlemleri, HGS, Sigortacılık İşlemleri, Ptt Yurt İçi Lojistik Hizmetleri ve Ptt Yurt Dışı Lojistik Hizmetleri ile güçlü bir kurum Posta ve Telgraf Anonim Şirketi. Türkiye’m Seni Çok Seviyorum ama Çok Seviyorum. Hakkıdır, Hak’ka Tapan Milletimin İstiklâl…

  2. Çok özel bankadan kargodan farklı bir kuruluş sakin içinde bir noltalji hissediyorum. Mektup beklediğimiz günler gelince bir başka oluyordu bayramlarda askerlik günlerimizde.. Nice yıllara Ptt beraberce Kenan aknas bayburtlu dülger. marangoz ustası

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*