Proteus’u kim kurdu?-Elektronik devrelerin vazgeçilmez yazılımı

Bildiğiniz gibi her mesleğe has çeşitli tasarım ve simülasyon programları vardır. Özellikle mühendislik fakülteleri için vazgeçilmezdir bunlar. Örneğin; AutoCAD, Solidworks, MatLab gibi programlar ilgili meslek mensuplarının iş hayatlarının her evresinde kullandıkları profesyonel yazılımlardır. Proteus da buna benzer bir yazılımdır fakat kullanıldığı sektör biraz daha farklıdır.

Bu arada okuyucuya bir dipnot verelim: Bu meşhur tasarım programları tabii ki de bulundukları sektörde tek seçenek değillerdir. Mesela AutoCAD haricinde endüstriyel tasarım yapabileceğiniz bir sürü yazılım tabii ki de mevcuttur fakat hepsi de çeşitli eksikliklerle doludur, farklı sebeplerden ötürü kullanıcı dostu olmayan yazılımlardır.

Proteus nedir? Ne işe yarar?

Geldik bilmeyenler için açıklama kısmına… Kurucusunun ve sahibinin kim olduğunu anlatacağımız Proteus’un ilk önce hiç bilmeyenler için ne olduğundan bahsedelim değil mi?

Efendim Proteus; elektronik devre tasarımı yapmak üzere kurulmuş olan bir yazılımdır. Adını bir Yunan tanrısından alır. Kökeninde elektronik ve devre bulunan her şeyin, tüm devrelerin çizimini burada yapabilir, simüle edebilir, çok kısa süre içerisinde dizaynınıza dair son derece ayrıntılı araştırmalar yapabilirsiniz. Aynı zamanda baskı devre tasarımı oluşturarak kartlar üzerine devre yapımını da gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısıyla Proteus; devre dizayncıların, elektrikçilerin, elektronikçilerin, elektronik haberleşmecilerin kurtarıcı meleği gibidir adeta…

Proteus’un kurucusu kim?

Tabii ki de Proteus; bir şirketin kurucusunun olması gibi tek bir tasarımcıya ait bir yazılım değildir. Bir şirkete aittir ve o şirkette çalışan yüzlerce uzmanın ortak olarak yürüttüğü araştırma geliştirmelerin ürünüdür. Tabiri caizse Bill Gates bile olsa kendi başına böyle bir program tasarlaması mümkün değildir. O halde ne yapacağız? Tasarımcı firmayı Proteus’un kurucusu olarak kabul edeceğiz. Buna göre Proteus; Labcenter Electronics adlı bir şirket tarafından piyasaya sunulmuştur. Labcenter Electronics; 1988 yılında yazılımcı John Jameson tarafından kurulmuştur.

Proteus yazılımı hakkında

Günümüzde Proteus 10’a yakın sürümden oluşan, devrelerle işi olan birinin mutlaka kullanması gereken nitelikte harika bir programdır. Programda devre çizimi, simülasyonu ve baskı devre çizimi bir arada yapılabilmektedir. Konuya hakim olanlar önceden çizim ve simülasyonun sadece ISIS, baskı devrenin ise sadece ARES adlı yazılımlarda yapıldığını bilirler. İşte Proteus; bu iki çok eski yazılımın birleşmiş halidir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*