Profilo Holding’i kimler kurdu?-Türkiye’nin en zengin Yahudi şirketlerinden

Geçmişten günümüze kadar pek çok sektörde ve piyasaya sürdüğü üründe ismini duyduğumuz Profilo, bundan yarım asır öncesinin Türkiye’sine kadar uzanan bir kuruluş öyküsüne sahiptir.

Başlangıç ve gelişim aşamalarıyla beraber her ne kadar holdingin pek çok farklı sektörde yatırımı bulunsa da biz Profilo ismini en çok iki alanda duyduk: Dayanıklı ev aletleri ve Mecidiyeköy’deki Alışveriş Merkezi.

Yazımızın konusu da bunların haricinde Profilo Holding kurucularının ve yönetim kurulu üyelerinin çalışmalarından, verdikleri emeklerden ve başarılarından bahsetmek. O zaman hep birlikte soralım:

Profilo Holding’in kurucusu kim?

Bu imparatorluğun temelini atan aile; günümüzde Türkiye’nin en zengin aileleri listesinde epey ön sıralardadır. Kurucunun ismi de yabancıymış gibi gelebilir fakat kendisi öz be öz Türk vatandaşıdır. O zaman fazla uzatmadan bilgilerimizi verelim:

Profilo Holding; 1954 yılında Yahudi asıllı Türk iş adamı Jak Kamhi tarafından kurulmuştur. 2016 yılında olduğumuz düşünülürse gördüğünüz gibi bu şirketler topluluğunun 60 yılı aşkın bir tarihi mevcuttur.

Profilo Holding’in kurucusu Jak KAMHİ

Aradan geçen yıllar boyunca Jak Kamhi ve Profilo yöneticileri hem halihazırda kurdukları işleri büyütmüş; hem de yeni alanlara yatırım arayışlarına başlamışlardır.

1970, 80 ve akabinde 90’larda istikrarlı bir biçimde devam eden büyüme-genişleme faaliyetleri; 2000’li yıllara girildiğinde öyle bir sonuç vermiştir ki 21. yy’da Profilo Holding; Türkiye’nin en güçlü şirket imparatorluklarından biri konumuna gelmiştir.

Bütün bu faaliyetler sonucunda Profilo Holding’in sahip olduğu şirketler ve iştirakler şu şekildedir:

-Profilo

-Profilo Alışveriş Merkezi

-Profilo İnşaat Yatırım A.Ş.

-BSH Profilo Elektrikli Gereçler Sanayi A.Ş.

-Profilo Endüstri İşletmeleri ve Ticaret A.Ş.

-Profilo Sanayi ve Ticaret A.Ş.

-Pro/Eks Dış Ticaret A.Ş.

-Profilo Telra Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Profilo kimin?

İçinde bulunduğumuz dönem itibariyle Profilo Holding’in yönetim kurulu başkanı, aynı zamanda kurucusu olan Jak Kamhi’dir. Kurulun tüm listesini verecek olursak da şu şekildedir:

-Jak Kamhi (Yönetim Kurulu Başkanı)

-Vili Kamhi (Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı)

-Şinasi Kerim Kamhi (Üye)

-Kadir Nurcan Esmer (Üye)

-İsmet Karaali (Üye)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*