Princeton Üniversitesi’nin Kurucusu-Princeton Savaşı

Princeton Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey Eyaleti’nde bulunan bir vakıf üniversitesidir. Günümüzde yaklaşık olarak 5500 lisans ve 2500 lisansüstü olmak üzere toplamda 8000 öğrenci bulunan kurumda, 1172 akademik ve 1103 idari personel yapmaktadır.

Üniversite birçok otorite tarafından özellikle matematik alanında dünyanın en iyi üniversitesi olarak görülmektedir. 1933 yılında Albert Einstein İleri Araştırmalar Enstitüsü’ne bağlı olarak Princeton Üniversitesi’nde çalışmaya başlamış ve ölümüne kadar da buradaki görevini sürdürmüştür.

Kurum 1746 yılında New Jersey Koleji olarak kurulmuş ve daha sonra ancak 1896 senesinde yerleşim değişikliğiyle günümüzdeki ismine kavuşmuştur. Üniversite, Amerikan devriminin yaşanmasından önce kurulan dokuz kurumdan dördüncüsüdür. Princeton, dört esas alanda eğitim sunmaktadır : Doğa Bilimleri, Mühendislik, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler. Söz konusu alanlarda eğitimlerini tamamlayan mezunlardan toplamda 37 kişi Nobel ödülünü kazanmış ve daha birçok mezun da Abel Ödülü, Fields Madalyası gibi başarılar elde etmiştir.

Princeton Üniversitesi’nin kuruluşu, Protestanlığın bir kolu olan Presbiteryen Kilisesi tarafından rahip okulu olarak gerçekleştirilmiştir. İlk yerleşim yeri olan New Jersey – Elizabeth şehrinde New Jersey Koleji ve daha sonra New Jersey – Princeton şehrinde de şehrin ismini alarak günümüze ulaşmıştır. Kolej, genelde Kuzey İrlanda kökenli yerleşimcilerin bulunduğu Scotch-Irish Amerika denilen bölgenin eğitim ve dini merkezi haline gelmiştir. Princeton Üniversitesi’nin (o zamanlar hala New Jersey Koleji) beşinci başkanı John Witherspoon, bazı akademik standartlar ışığında düzenlemeler yapsa da, bu çalışmalar da yaşanan Princeton Savaşı ile duraklamıştır ve hatta üniversite binası ciddi hasar görmüştür. Komutan George Washington, İngilizler birliklerini burada yenilgiye uğratmıştır.

Üniversitesinin mezunları arasında Nobel ödüllü fizikçi Richard Feynmann, dahi matematikçi John Nash, bilgisayarların babası olarak bilinen Turing makinelerinin mucidi Alan Turing, yaşayan en büyük fizikçilerden biri olarak sayılan ve sicim teorisine sayısız katkı sağlayan Edward Witten gibi isimler bulunmaktadır. Ayrıca Princeton Üniversitesi’nde, Fermat’ın son teoreminin ispatını yapan matematikçi Andrew Wiles da öğretim üyeliği yapmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*