PRB’nin kurucusu kim?-Clubman tarzı spor araçlar…:)

Araba modelleri hakkında ne kadar bilgilisiniz? Mesela popüler olan markaların hepsinin bütün modellerini biliyor musunuz? Yok efendim mesela Citroen gibi ünlü bir markanın bilmem hangi 2005- 2007-2009 modellerinin vites kutusundaki, direksiyonundaki, şanzımanındaki en ufak fark dahi repertuarınızda mevcut mu? Eğer öyleyse bile otomobil piyasasının tamamına hakim olmanız hiçbir zaman mümkün değil, istediğiniz kadar meraklısı olun… Bunu neden söylüyoruz? Çünkü PRB adlı otomobil üreticisi tam olarak bu sorunsala hitap ediyor.

Mesela en çok bilinen kargo şirketleri haricinde son derece spesifik çalışan, sadece birkaç şubesi olan bazı kargocular vardır. Aynı şekilde tek şubesi olan ama gayet de müşterisi bulunan bankalar vardır. Spor arabalar kategorisine girdiğimiz zaman gerçekten bu konuda Nirvana’ya ulaşmış oluyorsunuz. Son derece nadir modelleri son derece yüksek bütçeden üreten, 30-40 yıllık geçmişinde toplasanız 5-6 model arabası bulunan, ama senelik olarak yaptığı sayılı satışlarla fazlasıyla kar yapan o kadar çok üretici mevcut ki.. Şimdiye kadar kapalı ve izole bir piyasa.. Zengin piyasa diyelim biz..:)  Reklam yapma ihtiyacı dahi duymuyorlar. Hemen aklımıza özgün bir model olarak gelen Rolls Royce‘a bile benzemez, daha beterleri var…

PRB kimin? Sahibi kim?

Açılımı “Peter Raymond Bladwell”olan PRB markası, nadir ve izole spor araba üreticilerinden biri. Şu özgün markaların sahiplerinin şirkete kendi ismini verme huyu sağolsun kurucunun ismini söylemeye de gerek kalmadı aslında..:)

Neyse… PRB, yani Peter Raymond Bladwell Avustralyalı bir spor araba markasıdır. Spor araba tutkunlarının bir bakmasını tavsiye ederim. PRB; özellikle Clubman-Style denen bir spor araba versiyonunu üretmekte uzmanlaşmış. Aşağıdaki birkaç PRB marka arabadan Clubman-Style’a dair fikir edinebiliriz.

Ayrıca Avustralyalı diğer spor araba markaları için Elfin, HSV ve Nota hakkındaki yazıları üzerlerine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kurucusunun kim olduğuna gelirsek: PRB; yani Peter Raymond Bladwell, 1978 yılında, Avutralya’da, Peter Raymond Bladwell tarafından kurulmuştur. Avustralya’nın spor arabalarının ve yarış arabalarının gelişiminde önemli bir pay sahibidir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*