Portugal Telecom’u kim kurdu?-Portekiz’in en büyük telekomünikasyon şirketi

Avrupa’nın ta öbür ucunda ülkenin neredeyse tüm haberleşme ve telekomünikasyon alt yapısı; Portugal Telecom’un emeklerinin ürünüdür. Şirketin bugünkü ismini alması ve modern, kurumsal yapılanmaya girmesi biraz yakın tarihte olsa da işin aslında 1900’lerden bile öncesine uzanan bir tarih vardır. O günün şartlarıyla ilkel telgraf, telefon şirketi olarak faaliyet gösteren bu kurum zamanla işlerini ilerletmiş ve Portekiz’in en önemli haberleşme güçlerinden biri haline gelmiştir.

Portugal Telecom’un kurucusu kim?

Bu sorunun cevabını verebilmek için 1870’lere inmemiz ve Portekiz’e ilk telefon bağlantısının geldiği zamanları irdelememiz gereklidir:

1877 yılında Portekiz’in Lizbon şehrinde telefon bağlantısıyla ilgili çalışmalar sonuç vermiş; böylece ülkede bu sektörün büyümesi için uygun fırsatlar yaratılmıştır.

1882 yılında da “Edison Gower-Bell Telephone Company” adlı bir şirket kurulmuş ve ülkedeki hizmetlerine başlamıştır. İşte 1882’de kurulan bu şirket; Portugal Telecom’un temelini oluşturmaktadır.

Zamanla şirket birçok değişiklik geçirmiş, el değiştirmiş ve tekelleşmelere dahil olmuş; en sonunda 1994 yılında Portugal Telecom ismiyle sahneye çıkmıştır. Yani Portugal Telecom; 1882’de kurulmuş fakat 1994 yılında bu ismi almıştır.

Portugal Telecom’um sahibi kim?

Aradaki 100 yıllık dönemin uzunca bir kısmında devlet şirketi olarak kalan şirket; en sonunda özelleştirilmiş ve Altice Group’a satılmıştır. Diğer hissedarlara bakacak olursak Portugal Telecom’da başlıca payı bulunanlar şu şekildedir:

-Espirito Santo Financial Group (%11,30)

-RS Holding (%10,05)

-Capital Research and Management (%9,97)

-Oi (%7)

-Caixa Geral de Depositos (%6,23)

-Brandes Investment Partners (%5,24)

-Norges Bank (%5,01)

2016 yılı itibariyle Portugal Telecom’un CEO’su ise Paulo Neves’tir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*