Porsche’nin kurucusu musluk tamircisi!

Dünyaca ünlü lüks araç üreticisi firma Porsche’nin kurucusu olan kişinin hayatını ve böylesine bir firmayı nasıl kurduğunu anlatacağız bu yazımızda. Alman lüks arabası denilince günümüze aklımıza ilk gelen markalardan birisi olan Porsche firması Ferdinand Porsche isimli kişi tarafından kurulmuştur.

Ferdinand Porsche

Bu amcamız bugünkü Çek Cumhuriyeti topraklarında kalan fakat doğduğu zamanda (3 Aralık 1875) Avusturya Macaristan imparatorluğu sınırları içerisinde kalan bölgede Dünyaya gelmiştir(Maffersdorf, Bohemia). O yıllarda babası Anton Porsche ana dil olarak Almanca konuşan bir musluk tamircisidir.

Nitekim oğlu Ferdinard’ın çocukluk çağından itibaren teknik işler konusunda beceriler edinmesini sağlayan kişide odur. Reichenberg teknik okulunda dışarıdan kaçak olarak katılımcı olarak dersler dinleyen Ferdinard Porsche geceleri babasının tamirhanesinde işe devam etmiştir. Bunun haricinde hiçbir okulda ekstradan lisans ya da yükseklisans yapmayan Fernidard 18’ine geldiğinde ise Viyana’da “Bella Eger” adlı firmada işe başlamıştır. Bu firmadan geçirdiği 5 sene içinde ilk “elektrik merkezli çalışan motoru” icat etmiştir. Avusturya Macaristan imparatorluğu dağıldığında çek vatandaşı olmayı tercih eden Ferdinard’ı 1934 yılında Adolf Hitler doğal Alman vatandaşı yapmıştır. Zira o dönem bazı civar ülke vatandaşlarının Alman kanını taşıdığı iddası Nasyonel Sosyalist’lerce hakimdir.

1889’da Kraliyet ailelerine özel lüks arabalar üreten “jakon Lohner” adlı şirkette işe başlamıştır. Bu firmada “p1” adlı ilk tasarımını gerçekleştiren Ferdinard bu şirkette Avusturya, İngiltere, Romanya ve İsveç gibi ülkelerin soylu elit kesimine özel arabalar üretilmesinde katkı sağlamıştır. Bu firmada çalışırken Dünya’da ilk olacak bir başarıya imza atmıştır Ferdinard Porsche. “Lohner-Porsche Mixte hybrid” adı verilen benzinin yanında elektrikle çalışan arabasını yapmıştır. 1922’ye kadar Austro-Daimler adlı Avusturya merkezli otomobil üreticisiyle çalışmıştır. Burada bir çok yarış arabası tasarlayan Ferdinard Prosche 30 beygir gücündeki “Prens Henry” adlı otomobilin tasarımında ön planda olmuştur. Bu model o zamanlarda yapılan 53 yarışın 43’ünü kazanmıştır.

Hiçbir okuldan mezun olmayan Ferdinard Porsche’ye Viyana Teknik Üniversitesi üretim yöneticiliği alanında onur doktoralığı vermiştir.

1949 yılına geldiğinde Stutgard’a göç eden Ferdinard; burada resmi olarak Porsche firmasını kurmuştur.1950’ye geldiğinde ise almanlar arasında halk arabası olarak bilinen Volkswagen’in, sahibi ile görüşmüştür. Bu görüşmelerin sonucunda epey dostluk kazanan Ferdinand 1951 yılında vefat etmiştir. Şirketi ise oğulları Ferry Porsche ve Louisa Porsche devralmıştır. Porsche firmasının sahibi günümüzde Volkswagen firması’dır. Hisselerinin %49’unu 2009 yılında bu Alman devine satan Porsche’nin sahipleri bu satışı yaparken kalan %51’i de 2012 yılında devretmek üzere anlaşmışlardır. Ancak şirket değeri üzerine çıkan tartışmalar neticesinde bu satışın gerçekleşmesi davalarla ertelenmiştir. Nihayet 2014 yılında bu satış gerçekleşmiştir. 13 milyar dolara Alman lüks araç devi Porsche bir diğer Alman devine satılmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*