Polimeks İnşaat’in Sahipleri Kimler?

Türkiye’nin ve dünyanın Polimeks olarak tanıdığı Polimeks İnşaat dünyanın en gelişmiş müteahhit firmalarından biridir. 131 projesi ile Türkiye’nin yükselen firmalarından olan Polimeks görkemli ve modern yapıların yanı sıra estetik çizgisini bozmamış harika yapıları ile hizmet vermektedir. Endüstriyel yapılar, alt yapılar ve üst yapılar olmak üzere üç farklı alanda faaliyet gösteren Polimeks İnşaat’in sahipleri kimler, yönetim kurulu kimlerden oluşuyor sorusu ise merak konusu olmaktadır. Anıtlar, devlet binaları, oteller, müzeler, spor kompleksleri gibi daha pek çok alanın inşasına imza atan bu firma gelişmesine devam ederek adeta parlayan bir yıldız olmaktadır.

Polimeks’in Kurucuları Kim?

Bu kadar büyük bir müteahhitlik firmasını kurarak Türkiye’ye ve dünyaya tanıtan Polimeks’in kurucuları kim, neler yaptılar ve Polimeks nasıl bu konuma geldi? Polimeks Türk inşaat şirketleri içerisinde en köklülerinden biridir. 1995 yılında İstanbul merkezli olarak kurulmuştur. Yönetim kurulunda Erol Tabanca bulunmaktadır. 1992 yılında Türkmenistan’a giden Erol Tabanca 3 yıl sonra 2 arkadaşı ile birlikte Türkiye’ye gelerek Polimeks’i kurmuştur.

Polimeks’i Nasıl Kurdular?

Erol Tabanca Türkmenistan’a mimar olarak gitmişti. Ancak buradaki inşaat sektörünün ne kadar parlak bir geleceğe sahip olduğunu görerek inşaat alanında yükselmeyi seçti. Cem Siyahi ve Abdullah Gözener ile birlikte 1995 yılında Polimeks’i kurarak yönetici başkanlığını üstlenen Erol Tabanca ilk iş olarak Türkmenistan’a gitti. Burada ise bir kaldırım inşa ederek ilk çalışmasına imza atan Polimeks daha sonra bir park ihalesine girdi. Kaldırım ve park derken Türkmenistan’da devlet başkanı olan Saparmurad Niyazov ile tanıştı. Bu tanışmanın ardından Türkmenistan’da birbirinden farklı ihalelere giren Polimeks, Aşkabat Uluslararası Havaalanı ihalesini alarak yurt dışında tek seferde en büyük ihaleyi alan ilk Türk müteahhit firması oldu.

Çalışmalarına modernlik, estetik çizgiler ve Türk motiflerini de katan Polimeks zamanla Türkiye’nin en önemli müteahhitlik firmalarında biri haline geldi. Otel, hastane, fabrika, alışveriş merkezi, hpodrom gibi birçok mimari yapıya imza atan Polimeks girişimci politikası ile büyümeye devam ediyor. Türkmenistan’da inşa edilen havuz ve fıskiye kompleksi sayesinde Guinness Rekorlar Kitabı’na da ismini yazdırdı.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


5 Comments

  1. Vatanıma dönüp sizinle çalışmak istiyorum elektrik elektronik mühendisliği okuyorum inönü üniversitesinde kaldı 1 yıl inş

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*