Plenty of Fish’in kurucusu kim?-Adsense ile en çok kazanan 3. site

Dünya çapında yayılmış web sitelerinin ortaya çıktığı 200-2005 arası ne kadar güzel, ne kadar parlak bir dönemmiş değil mi? Google, web siteleri ve kullanıcılar için Adsense diye bir hizmet başlatmış, hangi sektörde olursa olsun kurulan her websitesi pazarın tartışmasız hakimi olmuş, özverili ve istikrarlı bir çalışmayla da milyonları kasasına doldurmuş.

Yazımızın konusu olan Plenty of Fish de bu şanslı şirketlerden biridir. Yapılan “Adsense ile en çok kazanan 10 web sitesi” sıralamasında genelde Mashable ve TechCrunch‘ın ardından 3. sırada gelmektedir. Eğer zaman zaman sıralama değişiyorsa lütfen yorum kısmından düzeltme talebi yapmayı unutmayın.

Şimdi konumuza dönelim. Amatör bir proje olarak kurulan ama bir anda sahiplerini milyoner yapan Plenty of Fish (PoF) ‘in hikayesi nasıl başlamıştır? Kaç yılında kimler tarafından kurulmuştur? Sahibi kimdir?

Plenty of Fish’i kim kurdu?

Yıllardan 2003. Yer Kanada, Vancouver. 1999 yılında British Columbia Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği diplomasını alan genç Markus Frink, mesleğinin yanı sıra bilgi birikiminin getirdiği yan dallarda da çalışma yapmaktadır. Bunlardan biri de kendisini bir milyoner yapacak olan “Plenty of Fish” projesidir.

Kız arkadaşıyla beraber başlattığı bu projenin konusu online arkadaşlık, çöpçatanlık hizmetidir. 2003 yılında başlanan proje, 5 yıl içinde Kanada, İngiltere, İrlanda, Avustralya ve Brezilya’da inanılmaz bir şekilde yükselmiştir. Site ismi olarak pof.com dünya üzerinde Adsense geliri en yüksek sitelerden biri haline gelmiştir.

O zaman kuruluş bilgilerini verecek olursak Plenty of Fish; 2003 yılında Markus Frind ve kız arkadaşı tarafından Kanada’nın Vencouver şehrinde kurulmuştur. Fakat şirketin CEO’luk görevini Markus Frind tek başına üstlenmiştir. Kız arkadaşı yardımlarını daha çok arka planda yapmaktadır.

Plenty of Fish’in kurucusu Markus FRIND

5 yıl boyunca tek başına çalışarak işleri idare etmeyi başaran çift; 2008 yılından itibaren çalışanlar işe almaya başlamış ve tam anlamıyla şirket haline gelmiştir.

Plenty of Fish’in sahibi kim?

2008-2015 yılları arası dönemde şahıs şirketinden çok uluslararası kimliği ve büyük organizasyonlarıyla tanınan POF; artık yatırımcıların da ilgisini çekmeye başlamıştır. Kendisine yapılan pek çok teklif sonucunda Markus Frind; Match Group ile anlaşmayı kabul ederek şirketin haklarını satmıştır. Buna göre; 2015 yılında Plenty of Fish; 575 milyon dolar karşılığında The Match Group’a satılmıştır. Dolayısıyla Plenty of Fish’in sahibi The Match Group’tur. CEO’luk görevini ise halen kurucu Markus Frind yürütmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*