Piri Reis Üniversitesi Kimlerin

Piri Reis Üniversitesi’nin sahibi kimdir?

Piri Reis Denizcilik Üniversitesi, Türk Deniz Eğitim Vakfı tarafından 2008 tarihinde kurulmuştur. Türk Deniz Eğitim Vakfı, denizciliğe gönül veren ve denizcilik camiasında bulunan 52 kurucu üye tarafından 7 Ocak 1993 yılında faaliyete geçirilmiştir.

Piri Reis Üniversitesinin kurucu Rektörü Prof.Dr Osman Kamil Sağ’dır. Osman Kamil Sağ aynı zamanda İTÜ Denizcilik Fakültesi kurucu dekanı olarak 13 yıl görev yapmış ve YDO tarihinin en uzun yöneticisi unvanını almıştır. Prof. SAĞ 1949 İzmir doğumludur. 1967 yılında USA’da Mac Arthur High Schooldan mezun olmuştur. 1971 yılında Boğaziçi Üniversitesi/Robert College’den Makine Mühendisi olarak çıkmıştır.1973 yılında İngiltere Liverpool üniversitesinde gemi makinaları alanında yüksek lisans ve doktora yapmıştır.

Türk denizciliği adına azımsanamayacak emekler vermiş ve çalışmalar yapmış olan Prof. SAĞ, 1978 yılında İTÜ gemi makinaları ana bilim dalında asistanlık yapmış, 1981 yılında Yardımcı Doçent,1988 yılında da (39 yaşında) Profesörlüğe yükselmiştir. Osman Kamil Sağ’ın 15 değişik ülkede yayınlanmış 137 bilimsel yazısı ve 47 projesi bulunmaktadır. 1982-1992 yılları arasında İTÜ Gemi inşaatı ve denizcilik fakültesinde 10 yıl dekan yardımcılığını üstlenmiştir ve Gemi makinaları Anabilim dalı kurucu başkanlığını da yapmıştır.

Piri Reis Üniversitesini Kim Kurdu

Prof.Dr SAĞ İTÜ üniversitesine birçok katkı sağlamıştır; Güverte Bölümü, Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Temel Bilimler bölümünü Kurmuş ve Kurulumuna Öncülük etmiştir. Aynı zamanda Prof. SAĞ Gemi Makinaları, Seyir ve Denizde Güvenlik, Gemi Makinaları Teorisi ve İmalatı, Deniz Ulaştırması ve İşletmesi, Deniz Ticareti ve Hukuku Anabilim dallarının Kurulmasına öncülük etmiş ve bazılarını bizzat kendisi kurmuştur. Prof.Dr. SAĞ Journal Of İnternational Association Of MaritimieUniversities(Tokyo-Japan), Annals Of MaritimeStudies(Rijeka-Croatia) ve NaseMore(Constantza-Romania) Gibi Uluslararası denizcilik dergilerin de hakemlik yapmıştır. Aynı zamanda İTÜ tuzla kampüsünde; ARPA RADAR Simülatörü, GMDSS Simülatörü, CFD Laboratuvarı, Gemi Makine Laboratuvarı, Mekatronik Laboratuvarı, Gemi Elektrik Laboratuvarı, Bilgisayar Laboratuvarı, Otomatik Kontrol Laboratuvarı gibibirçok Laboratuvar Tesisi Kurmuştur ve kurulmasına öncülük etmiştir. Prof.Dr. Osman Kamil Sağ’ın Yurt içi 7, Yurt dışı 3 tane olmak üzere Bilim Alanında Basılmış Toplam 10 adet kitabı vardır.

Piri Reis Üniversitesinin Kurucusu Kim

Prof. SAĞ 2007 yılında, 30 yıl hizmet verdiği İTÜ den Kendi İsteği ile ayrılmış ve IMEAK DTO yönetim kurulu başkanlığı Denizcilik Eğitim Danışmanı Olarak Çalışmaya Başlamıştır. Piri Reis Üniversitesi Bugün Türk denizcilik alanında birçok başarılı projeye imza atmış ve Bugün Türkiye’de ismi anılan Sayılı Denizcilik Üniversitelerinden biri olmuştur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*