Piraeus Bank’ın sahibi kim?-Yunanistan’ın en büyük bankası

Tarihi bir asır öncesine kadar uzanan Piraeus Bank; komşu Yunanistan’ın sahip olduğu varlıklar bakımından en büyük bankasıdır. Kurulduğu günden beri Yunanistan’ın tarihte yaşadığı birçok olaya şahit olan bu banka; son yıllarda komşuda yaşanan ekonomik krizden de fazlasıyla nasibini almıştır.

Fakat güncel olaylara ve siyasi gerilimlere değinmeden bizler sadece Piraeus Bank’ı kimlerin kurduğundan, arkasında nasıl bir başarı öyküsü bulunduğundan ve bugünkü sahiplerinin kimler olduğundan bahsedeceğiz. Türkiye’de ismi fazla duyulmasa da sonuçta Türkiye’nin batı komşusunun en büyük bankası ve Avrupa’da da pek çok hizmeti mevcut…

Piraeus Bank’ı kim kurdu?

Diğer ülkelerin bankalarına baktığımız zaman; genelde bundan yıllar yıllar öncesinde devlet tarafından kurulduklarını, günümüzde de ya devlet tarafından idare edilmeye devam ettiklerini ya da özelleştiklerini görürüz. Mesela Bank of Georgia, Sberbank, Banco de Santander vs. vs.Piraeus Bank’ta ise tam tersi bir durum söz konusudur. Yani önce bir özel teşebbüs ürünü olarak kurulmuş; on yıllar boyunca böyle hizmet verdikten sonra da kamulaştırılmıştır.

O zaman hemen kuruluş bilgilerini veren cümlemizi yazalım: Piraeus Bank; 1918 yılında bir grup Yunan armatörün finans ortaklığı neticesinde 1916 yılında kurulmuştur. Orijinal ismi Banque du Piree olan kuruluş taa Kurtuluş Savaşı’nın yaşandığı yıllardan beri Yunanistan’ın anakarasında hizmet vermeye başlamış ve temellerini atmıştır.

2 yıllık bir zaman dilimini adını duyurmak ve işlerini rayına oturtmak için harcayan Piraeus Bank yetkilileri; 1918 yılında finansal büyümenin çok önemli bir basamağı olarak borsaya katılma kararı almıştır. Sonuç olarak da 1918 yılında itibaren Atina Borsası’nda Piraeus Bank’ın hisseleri halka arz edilmiştir.

Yunan Hükümeti tarafından satın alınması ve yeni bir çehre kazanması

50-60 yıl boyunca son derece başarılı bir şekilde hizmet veren Piraeus Bank, yazının başında da bahsettiğimiz gibi ters bir gelişim grafiği çizmiş ve 1980’lere gelmeden kamulaştırılmıştır. Tabii ki bu bir el koyma şeklinde değil, satın alma şeklinde olmuştur. Sonuç olarak Piraeus Bank; 1975 yılında Yunan Hükümeti tarafından satın alınarak bankacılık, sigortacılık, yatırım ortaklığı, vs. vs. farklı hizmetler sunan devasa bir yapıya kavuşmuştur.

Bu dönemde Piraeus Bank günümüze kadar şekillenen evrimi ve hizmet anlayışı konusunda çok önemli şeyler kazanmış ve 21. yüzyıla doğru ilerlerken istikrarlı yükselişini sürdürmüştür.

Tekrar özelleşme ve genişleme dönemi

15 yıl boyunca devlet kuruluşu olarak hizmet veren Piraeus Bank; 1991 yılında tekrardan özelleştirilmiş ve artık tamamen günümüzdeki rakiplerinden farksız bir çehreyle özel sektörün en güçlü elemanlarından olarak yoluna devam etmiştir.

Zaten hemen akabinde de Piraeus Bank’ın çevre komşulardaki ve Avrupa’daki satın alma işlemleri başlamıştır.

Piraeus Bank kimin?

Günümüzde pek çok alt kuruluşu ve pek çok hissedarı bulunan küçük bir imparatorluk konumunda olan Piraeus Bank; 20.000’e yakın çalışanıyla hizmetlerine devam etmektedir.

Hisselerinin bir kısmı Atina Borsası’nda da işlem gören Piraeus Bank’ta aslan payına; %26.42’lik hisseyle “Hellenic Financial Stability Fund” sahiptir. Piraeus Bank’ın CEO’luk görevini Girogos Poulopoulos yaparken, yönetim kurulu başkanlığını ise Giorgos Hadjinicolaou üstlenmiştir.

Piraeus Bank’ın Yunanistan dışında Almanya, İngiltere, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Ukrayna ve Arnavutluk gibi çevre ülkelerde de hizmetleri mevcuttur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*