Pimaş’ın sahipleri kimdir?-PVC borudan Pimapen’e…

Kurulduğu zaman tek üretimi PVC boru olan Pimaş; aslında bu kadar iyi bilinmesini Türkiye’ye getirdiği başka bir yeniliğe borçludur: Pimapen..

Bu ürünü Türkiye’ye tanıtarak adeta olmayan pazarı yaratmış ve uzun yıllar boyunca sektörün tek at koşturanı olmuştur.

Pimaş’ı kimler ne zaman kurdu?

Bugün apartmanlarda ve binalarda hepimizin gördüğü PVC borular ile üretim hayatına başlayan Pimaş; 1963 yılında Enka Holding bünyesinde kurulmuştur. Pimapen’in yanı sıra Türkiye’ye PVC boru geleneğini getiren şirket yine Pimaş olmuştur.

Evlere şebekeden su iletmek için kullanılan bu PVC borular; eski tip demir-asbest borulardan çok daha hijyenik, kolay taşınabilir ve kullanılabilir olması sayesinde kısa sürede tutulmuş; Anadolu’da su ulaştırılamayan birçok köye rahatça su temin edilebilmesini sağlamıştır. Pimaş’tan sonra PVC boru üretimi üzerine birçok marka çıksa da hiçbiri insanların zihninde onun yerini tutmamış; herkes PVC tipi boruları tipi “Pimaş, Pimaj” şeklinde adlandırmıştır.:)

1970’li yıllara kadar neredeyse tüm Türkiye’ye yayılan bu PVC devrimi; sıhhi tesisatın yanı sıra tarıma da önemli katkılarda bulunmuştur. “Yağmurlama Sulama Sistemi”ni Türk çiftçisiyle tanıştırmış ve sulamada muazzam bir verim artışına vesile olmuştur.

Türkiye Pimapen ile tanışıyor

PVC boru üretimiyle ülkedeki birçok açığı kapatan ve büyük kazançlar elde eden Pimaş; bu imkanlarını kullanarak yeni bir ürün geliştirme yoluna gitmiş ve 1982 yılında Pimapen’i piyasaya sürmüştür.

Bu Pimapen; günümüzde neredeyse her evde kullanılan çift camlı beyaz çerçeveli PVC pencerelerdir. Yani Pimaş; elindeki ar-ge ve yatırım imkanlarını kullanarak Türkiye’de daha önce varlığı bilinmeyen bir sektörü yaratmış ve gelecek birçok şirket için yol açmıştır.

Tıpkı Pimaş borularda olduğu gibi; bugün çift camlı pencereleri de hep “Pimapen” diye adlandırmamızın sebebi budur. Ardından birçok PVC üreticisi gelse de Pimapenİ halkın zihninde kolayca yer edinmiş ve her kağıt mendile Selpak dememiş gibi; ismi ürünle özdeşleşmiştir.

PVC sektöründe öyle bir öncü olmuştur ki; neredeyse 2000’li yıllara kadar Pimaş’ın karşısına ciddi bir rakip çıkmamıştır. Zaten o yıllara kadar su borusu ve pencerenin yanı sıra Pimaş Siding, Maestro Kapı ve Pencere Sistemleri, Camoda Camlama Sistemleri, Pimawood ahşap kompozit ürünleri gibi yeniliklerle Pimaş yerini daha da sağlamlaştırmıştır.

Pimaş yurtdışına açılıyor

Türkiye’de birçok yerleşim yerinde imdada yetişmesinin yanı sıra Pimaş; aradan geçen 40 yıl boyunca birçok ülkeye ihracat da yapmıştır. Bu derece büyüttüğü işler neticesinde de yatırımlarını yurt dışına taşıma fırsatı bulmuştur. Yurt dışı yatırımı içinse Rusya’da karar kılınmış; 2007’de Enwinrus firması satın alınmış ve 15 milyon dolar değerinde yatırım yapılmıştır.

Bugün Pimaş’ın patronları kim?

Tıpkı Pimaş’ın Rusya’ya yatırım yapması gibi; yurt dışındaki birçok PVC üreticisi de aynı politikayı izlemiştir. Bunun sonucu olarak Belçikalı bir PVC şirketi olan Deceunink; 2000 yılında Ege Profili satın almış ve Ege Pen Deceunink markasıyla Türkiye’ye giriş yapmıştır.

5 yıllık alışma sürecinden sonra Deceunink; bir diğer PVC markası Winsa’yı da satın almış ve pazar payını büyütmüştür.

2014 yılında ise yeni bir hamle olarak; 50 yaşındaki Pimaş’ın hisselerini Enka Holding’ten satın almış ve Türkiye’de adeta tekelleşmiştir.

Günümüzde Pimaş’ın sahibi Deceunink’tir. Şirketin yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü Ergün Çiçekçi’dir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*