Pentagram(Mezarkabul)’ı kimler kurdu?-Türkiye’nin masa sandalye kırdırtan metal grubu..:)

Heavy Metal ve Türkiye… Şu iki kelimeyi bir arada kullandığımız zaman belli başlı kalıplar gelir insanın aklına. İstanbul’da Taksim, Kadıköy, Beşiktaş gibi en modern yerlerde çok iyi bilinen bir müzik türüdür. Ünlü gruplar dinlenir, bazı yerlerde amatör gruplar çıkıp keşfedilmeyi bekler. Herkes bir şeyler biliyordur bu müzik türü hakkında. Onun dışında da farklı illerden bilgisayar başındaki gençlerimiz kendi hallerinde metalci metalci takılırlar. Gruplar mı; tabii ki %99’u halen yabancıdır dinlediklerimizin. Metal diyorum bakın, rock değil.. Heavy’den tutun da olabilecek her tarza kadar. Türk metal grubu yok gerçekten, o yüzden bu yazıyı öyle özene bezene yazıyorum.

Ama sizlere Türkiye’nin bağrından koparak kurulmuş, has be has, yegane metal gruplarından biri desem; verdiği konserlerle her geçen gün adından biraz daha söz ettirmiş, her geçen gün kontrol edilemez bir şekilde daha fazla hayran kitlesi toplamış, bununla da kalmayıp yurt dışında Türkiye’yi defalarca temsil edip, “Türkiye’den bir metal grubu” olarak konserler vermiş bir grup desem… İşte size Pentagram o zaman…:) Yurt dışındaki ismiyle Mezarkabul..

Pentagram; abartısız bir şekilde Türkiye’deki sayılı metal gruplarından türünün son örneğidir denebilir. Türkiye; kısmen de dünya, bu coğrafyalardan bu kadar başarılı bir müziği hiçbir zaman görmedi, daha başarılısını da bakalım görebilecek mi?..

Peki Pentagram hakkında daha ayrıntılı bilgi edinecek olursak bakalım nelerle karşılaşacağız?

Pentagram’ın kuruluşu? Kurucuları kimdir bu Pentagram’ın?

Türkiye’de kurulan Pentagram’ın müzik kökeni, Pentagram ismiyle piyasaya çıkışından biraz daha öncesine dayanmaktadır. Yani grup üyelerinin öncesinde müzik tecrübesi mevcuttur. Şöyle ki; kurucular daha önce “Thunders” isimli bir grupta çalmakta ve amatör olarak müzik yapmaktaydılar. Bir lise grubuydu bu… Bir de ’80’lerden bahsediyoruz. Bunu niye özellikle söyledim, birkaç paragraf sonra sebebini anlamış olacaksınız.. Daha sonra bu Thunders grubunda çalan üç kişiden ikisi yeni bir grup kurmuşlar ve ismini “Pentagram” olarak koymuşlardır.

Dolayısıyla Pentagram; 1986 yılında Cenk Ünnü ve Hakan Utangaç tarafından kurulmuştur. Thunders grubunda çalan diğer arkadaşları Kaan Bozoğlu ise Pentagram döneminde gruba katılmamıştır dolayısıyla konumuz olan grupla bir ilişiği yoktur.

Kurulduğu dönemde Pentagram’ın kurucu üyeleri şu şekilde olmuştur:

 • Hakan Utangaç (Gitar ve Vokal)
 • Cenk Ünnü (Davul)
 • Tarkan Gözübüyük (Bas Gitar)

Gördüğünüz üzere Tarkan Gözübüyük; iki kurucu haricinde gruba katılan ilk kişidir ve 1987 yılında Pentagram adına müziğini icra etmeye başlamıştır. Böylece grubun henüz amatör düzeyde olan faaliyetleri başlamıştır.

Pentagram (Mezarkabul)’ın yükselişi

Bundan sonrasında Pentagram’ı alabildiğine bir yükseliş ve her geçen gün artan bir şöhret beklemektedir. Türkiye’deki engellere rağmen… Neden mi?

Başlıkta ne dedik: Masalar sandalyeler kırdırtan grup dedik..:) Coşkudan tabii ki de tepkiden ötürü değil.. Yalnız burada sizleri çok güldürecek bir durum var.. O olaylara geçmeden önce Pentagram’ın ilk kurulduğu yıllarda içinde bulunduğu ortamı sizlere Pentagram kurucu üyelerinden biri olan Cenk Ünnü’den nakledelim:

O yıllarda şimdiki kadar rock-metal dinleyen insan yoktu. Sayısı çok çok azdı. Öyle 14-15 kişi bir araya gelip beraber müzik dinlerdik, müzik yapmaya çalışırdık genellikle. Bakırköy tayfası, Avcılar tayfası gibi kodlamalar vardı. Üstümüze o zamana göre çok ters sayılacak şeyler giyerdik; bilekliklerimizi kendimiz hazırlardık Mercan’dan piramitler alıp. Çok laf yedik, tepki çektik. Öyle bir dönemdi, hatta kolsuz tişört giymenin bile homoseksüellik sayıldığı yıllardı. Sonra Rambo çıktı da insanlar alıştılar buna. 80’ler güzeldi ama Türkiye için zor yıllardı. Dünyada da heavy metalin sıçrama yaptığı, enstrümanların kalitesinin arttığı, heavy metalin en güzel günlerini yaşadığı dönemlerdi. Türkiye’de, darbe sonrası yasakların olduğu, insanlara yapılan baskıların getirmiş olduğu stres ve zorlukları yaşadık bizler. Öyle bir nesil olarak yetiştik.

İlk konserimizi Bağcılar’da verdik bir düğün salonunda. O zamanlar eski Vitamin grubunun solisti Gökhan vardı (Allah rahmet eylesin, trafik kazasında öldü.) İşte, onun vokal yaptığı şu an ismini hatırlayamadığım AC/DC tarzında Türkçe sözlü müzik yapan bir gruba konuk olduk. 5 parça alıp inecektik ama biz daha 5. parçaya gelmeden birden her şey yıkıldı salonda. Sandalyeler, masalar, her şey kırıldı. Türkiye’de verilen ilk speed metal konseriydi ve yaklaşık 150-200 kişi koskoca düğün salonunu yıkmıştı. Daha sonra düğün salonun sahibi geldi ‘ne oluyor’ falan dedi. Yine biz ödemek zorunda kaldık kırılanların masraflarını..”

Evet.. Son kısmı yanlış okumadınız. Bildiğiniz Türkiye böylesine harika ve ekstra hızlı müzik yapan, Thrash Speed Metal denen bir tarzla ilk defa tanışıyordu ve Pentagram grup olarak konser hayatına 150-200 kişiye coşkudan düğün salonunu yıktırtarak başlamıştı..:)

İkinci vaka ise 1988 yılında oldu. Moda Sineması’nda birkaç metal grubuyla birlikte düzenlenen bir konserde verdi. Bu konserde de yine kırılan masalar sandalyeler sebebiyle ciddi bir hasar oluştu ve masraf yine Pentagram ile diğer gruplara kaldı. Bu konserin ismi Pentagram ve yakın metal camiasında halen “Efsane Moda Konseri” olarak bilinir ve tarihte hatırası mevcuttur..:)

Evet.. Bu olaylardan sonra şöyle bir dipnot düşelim: Pentagram, kurulduktan sonra müzik hayatına İstanbul Bağcılar’da başlamıştır. İlk konserini de Bağcılar’da vermiştir.

İlerleyen yıllarda Pentagram(Mezarkabul) sürekli ve istikrarlı bir şekilde yükselmiş ve yurt dışında da ismini duyurmaya başlamıştır. Bazı albümlerde yabancı plak şirketleriyle çalışan Pentagram’ın pek çok şarkısı İngilizce’dir ve Türk Halk Müziğinden esintisi olan ezgilere sahip bir tarzları vardır.

Pentagram ve Mezarkabul isimler nereden gelir?

Pentagram; zaten içinde “beş” anlamına gelen Penta kelimesi geçiyor. Bildiğimiz beş köşeli yıldızın ismidir. Mezarkabul ise ölüleri toprağa gömerken atılan ilk toprağın ismidir. Toprağın ölüyü kabul etmesi babında Türk kültüründe buna Mezarkabul denirmiş.

Peki neden Türkiye’de mezarkabul değil de Pentagram. Çünkü Pentagram; Türkiye’de bu isimle bilindiği için hem hayran kitlesinin kafasını karıştırmanın gerekli olmadığı düşünmüş, hem de özgünlüklerini belirtmek amacıyla yurt dışında kendilerini Türkçe bir isimle andırmak istemişlerdir.

Pentagram(Mezarkabul)’ın albümleri

 • Pentagram (1990)
 • Trail Blazer (1992)
 • Anatolia (1997)
 • Unspoken (2001)
 • Bir (2002)
 • MMXII (2012)
 • Akustik (2017)

Konser Albümleri:

 • Live at the Trail (1991)
 • Popçular Dışarı (1998)
 • 1987 (2008)
 • MMXIV Live (2014)

Pentagram grubunda bir dönem çalmış olan eski üyelerin isimleri şu şekildedir:

 • Ümit Yılbar (gitar) (vefat etti)
 • Murat Net (gitar)
 • Ogün Şanlısoy (vokal)
 • Demir Demirkıran (gitar)
 • Onur Pamukçu (gitar)
 • Bartu Toptaş (vokal)
 • Murat İlkan (vokal)

2018 yılı Ağustos ayındayken Pentagram(Mezarkabul)’ın üyeleri şu şekildedir:

 • Hakan Utangaç
 • Tarkan Gözübüyük
 • Gökalp Ergen
 • Metin Türkcan
 • Cenk Ünnü

Yazımızı tarafımızca hem söz hem müzik itibariyle Pentagram’ın gelmiş geçmiş en efsane şarkısı olan “Bir” ile bitirelim. Keyifli dinlemeler. Lütfen odanızda sağı solu kırmayın siz de..:


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*