Peak Games’i kim kurdu?-Son günlere damgasını vuran Türk oyun şirketinin kurucusu kim?

Peak Games; geçtiğimiz günlerde yaptığı en sıradışı ve en farklı reklamcılık ile belki de Türk yazılım-youn sektörüne ve reklamcılığına unutulmayacak bir tarz kazandırmıştır. Farklı kanallarda aynı anda yayınlanan reklamları ile kendileriyle çalışacak elemanlar için duyuruda bulunan Peak Games; sürekli gündemde olan popi yayınlar kadar olmasa da Türkiye’de yazılım ve sosyal oyun sektörünün duayeni gibi gözükmektedir.

Yapılan toplu reklam sonucunda sosyal medya ve TV başındaki izleyicilerin birbirinden komik ve birbirinden farklı yorumları oldu. Uydularımızın hacklendiğini zannedenden tutun da sinirlerin bozulana kadar… Bir o kadar kişi de Peak Games’i, ya da kısa adıyla Peak’i kimin kurduğunu, yerli yazılım için bir umut olan Peak’in mimarlarının kimler olduğunu merak eder oldu. Biz de sizler için bu soruları cevaplamaya çalışacağız.

Peak Games kimin?

Kimler kurmuştur bu şirketi. Kimlerindir bu Peak Games? Öncelikle çok yeni bir şirket olduğunu söylemeliyiz. 2019 yılında olmamız dolayısıyla henüz 9 yaşında. Yani 2010 yılında kuruldu. Fakat yeni olmasına rağmen özellikle yakın coğrafyada çok önemli başarılar elde etti. Şu an itibariyle 193 ülkede 300 milyondan fazla kullanıcısı vardı. Peak Games oyunlarının Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin ise lideri. Hatta öyle ki; popüler medya bunları pek yazmaz ama Peak Games; dünya çapındaki markalarla yarışarak dünyanın en büyük 3. sosyal oyun şirketi olmayı başarmıştır.

Peak Games’in bu başarısının mimarı, lideri olan iki kişi var: Sidar Şahin ve Rina Onur… Medya Sidar Şahin’i idarede daha çok bulunması sebebiyle daha çok tanısa da Peak Games’in kuruluş künyesini bu şekilde sıralayabiliriz. O zaman ‘Peak Games’in kurucusu kim?‘, ‘Peak Games kimin?‘ gibi soruları şu şekilde cevaplayabiliriz:

Peak Games; 2010 yılında Sidar Şahin ve Rina Onur önderliğinde kurulmuş bir oyun şirketidir.

Peak Games’in kurucuları: Rina ONUR (solda), Sidar ŞAHİN (sağda)

Peki aradan 10 yıla yakın bir zaman geçmişken bugün ne durumda?

Peak Games’in sahibi kim?

Günümüz itibariyle Peak Games halen kurucularının mülkiyetinde faaliyetlerine devam etmektedir. Fakat Zynga; Peak Games’in sadece kart ve Okey oyunları geliştiren kısmını 100 milyon dolar nakit karşılığında satın almıştır. Dolayısıyla Peak Games’te meşhur oyun şirketi Zynga‘nın da hissesi vardır.

Lost Bubble, Toy Blast, Toon Blast, Lost Jewels, Bizim Çiftlik ve daha nice oyunları olan Peak Games’in; özellikle 41 TV kanalında saat 21:30’da aynı anda verdiği reklam ile çalışmaları daha da artarak devam edecek gibi gözükmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*