Paris Üniversitesi’ni kim kurdu?-Avrupa’da okumak isteyenlerin rüyası

Bir üniversite düşünün ki hem günümüzde en kaliteli ve en prestijli eğitim anlayışına sahip olsun; hem de dünyadaki en eski üniversitelerden biri olsun. Fransa’da olması sebebiyle Orta Çap/kilise döneminden tutun da Fransız İhtilali’ne, Napolyon Dönemine ve hatta Nazi işgaline kadar tüm ansiklopedik bilgilerin bizzat şahidi olsun.

İşte; Avrupa’nın en iyi yükseköğrenim kurumlarından biri olan Paris Üniversitesi; bu tarife tam olarak uyan bir eğitim kurumudur. Birazdan net tarihler vererek inceleyeceğiz fakat okulun eskiliğine dair zihninizde bir canlanma olması için söyleyelim: Paris Üniversitesi; Bologna Üniversitesi‘nin ardından dünyanın en eski ikinci üniversitesidir.

Şimdi de bu okulun kuruluşuna ve tarih boyunca geçirdiği değişimlere değinelim:

Paris Üniversitesi ne zaman kuruldu?

Fransız gençlerinin veya yurt dışı eğitimi almak isteyenlerin ilk tercihlerinden olan Paris Üniversitesi; 1150 yılında Katolik Kilisesi tarafından kurulmuştur. O zamanlar Notre Dame de Paris’e bağlı olarak faaliyet gösteren okulun ilk yıllarında Fransa Kralı 7. Louis iken; Papa ise 3. Eugenius olmuştur.

Paris Üniversitesi’nden bir kare

“Neden Katolik Kilisesi?” diye soracak olursanız; o dönemde hakim olan dini baskı ve skolastik düşünce gereği kralların kilise izni olmaksızın herhangi bir okul açabilmeleri mümkün değildi. Bu yüzden kökeni Orta Çağ’a uzanan dilediğiniz Avrupa üniversitesini araştırın; aynı durumla karşılaşırsınız.

Biz Paris’e dönecek olursak; 70-80 yıl aynı statüde çalışmaya devam eden üniversite; 1260’lara gelinceye kadar yeni yapılanmalar geçirmiş ve en sonunda eskisinden daha bağımsız ve saygın bir konuma kavuşmuştur.

Öğrenci alımı yaptığı ilk bölümler sanat, hukuk, teoloji ve felsefe olan Paris Üniversitesi; uzun yıllar boyunca aynı bölümlerde veya onların türevi olan dini-felsefi-sosyolojik bölümlerde uzmanlaşmış ve Avrupa’nın en iyi öğrencilerini mezun etmiştir.

Fransız İhtilali ve üniversitede yaşanan değişiklikler

1789 Fransız İhtilali; Avrupa ve dünyayı etkilemesi bir yana; en köklü değişikliklere merkez üssü olan Fransa’da sebep olmuştur. Haliyle eğitim kurumları da bu durumdan fazlasıyla etkilenmiştir.

1789-1793 yılları arasında Paris Üniversitesi’nde ders verilmemiş; eğitim hayatı 4 yıllık bir kesintiye uğramıştır. 1793 yılında Napolyon tarafından yapılan düzenleme sonucunda ise okul büyük ölçüde bugünkü modern tarzına kavuşmuş, ismi de “University of France (Fransa Üniversitesi)” olarak değiştirilmiştir.

1800’lerden günümüze kadar da pek çok değişiklik geçiren; sayısız krala, başbakana ve cumhurbaşkanına şahit olan Paris Üniversitesi; günümüzde de dünyanın en eski 2. üniversitesi unvanıyla eğitim vermeye devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. Merhaba, ben ilahiyat okudum şimdide dinler tarihinden yüksek lisans yapıyorum, sözlüm pariste yaşıyor evlendikten sonra ben de orda yaşyacam paris üniverstesinde kendi alanımla ilgili bir bölümde yüksek lisans veya doktora yapabilirmiyim
    Daha sonra alanımla ilgili iş bulabilirmiyim cevap yazarsanız çok sevinirim

    • Gül Hanım. Burası Paris Üniversitesi’nin iletişim bölümü değil. Sadece üniversitenin tarihini yazdık. Sorunuzu doğrudan Paris Üniversitesi’ne yazarsanız cevap vereceklerdir. Teşekkürler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*