Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Pardus’un kurucusu kim?-Türkiye’nin yerli işletim sistemi

Türkiye’nin ilk yerli ve milli işletim sistemi olma unvanına sahip olan Pardus; bugün yaklaşık 15 yaşında olan, Türkiye’deki kullanıcıların %100 güvenli ve yerli bir tabanda bilgisayar kullanmalarına olanak sağlayan bir girişimdir.

Herkes büyük ihtimalle “Eee madem yerli bir yazılım, peki o zaman pardus ismi nereden geliyor? Ne alaka Türkiye ile Pardus?” diye sorabilir. Hemen meraklı okuyucularımızın sorularını cevaplayalım: Pardus ismi; sadece Anadolu’da yaşayan, yani topraklarımıza ve kültürümüze has olan Anadolu Parsı’nın bilimsel sınıflandırmadaki ismi olan Panthera pardus tullana dan gelmektedir. İşte yazılımın yerliliğini bilimsel ve orijinal bir şekilde yansıtmak isteyen kurucuların aklına böyle bir şey gelmiş ve Anadolu Parsı’nın ismini Pardus işletim sistemi olarak koymuşlar.

Pardus’un sahibi kim?

Pardus; Linux tabanlı, Linux dağıtımı olan bir işletim sistemidir. Windows’tan bağımsız olarak çalışır. Linux tabanlı olmasının başlıca sebeplerinden biri de açık kaynaklı özgür yazılıma dayanıyor olmasıdır.

Bu bağlamda, hem açık kaynak kodlu hem de bir bilimsel araştırma geliştirme babında olması sebebiyle Pardus’un çok ortaklı, katkılı bir girişim olduğu söylenebilir.

Fakat tabii ki de kuruluşunda ve piyasaya sürülmesinde emeği geçen bazı ilkler, bazı unutulmazlar olmuştur.

Pardus’u kim kurdu?

Onu da şöyle izah edecek olursak Pardus; 2003 yılında TÜBİTAK tarafından kurulmuştur. 2003 yılında kurulsa da hemen piyasaya sürülememiştir. 2003 yılında planlanmasına başlanan Pardus; 2005 yılında görücüyle buluşacak duruma gelmiştir ve 2006’ya girmeden, 25 Aralık 2005 tarihinde ilk sürümü piyasaya sunulmuştur.

Ara ara pek çok güncellemesi ve çalışması yapılan Pardus; son güncellemesini 25 Nisan 2015 tarihinde almıştır ve o zamandan beri “kurumsal 5” versiyonuyla hizmetlerine devam etmektedir.

 

Yorumlar

Yazıya 5 yorum yapılmış.

cihat fenerci 17 Mayıs 2018

pardus u kullandik. linux un ikonlari degistirilmis hali diyebiliriz kısaca.

hasan 8 Haziran 2018

pardus yerli isletim sistemi degildir. yerli olabilmesi icin isletim sistemini cekirdegi ile beraber 0’dan yazmak gerekir. hazira al, uzerinde oyna, sonra da “yerli” olmus olsun… yok oyle yagma… oturup 0’dan yazacan kardes… sifirdan…. sonrada gogsunu kabarta kabarta “bunu biz yaptik” diyecen…

Onr 13 Ağustos 2018

Hasan bey pardus bir linux dağıtımıdır yüzlerce dağıtımı var linux un bilmem farkındamısınız. Macos bile unix tabanlı dır. İşletim sistemi olarak windowds ve unix var sadece. Çekirdekler bile sınır lı

Ergin keskin 26 Ağustos 2018

Android te linux tabanlidir.

Murad 9 Ekim 2018

Ne fark eder
Sonuçta Türk emeği var.Bir Türk olarak ovunulecek bir şey.
Helal olsun.
Hasan gibiler anlamaz bunu;-)