ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİNİN KURUCUSU KİMDİR?

Diğer birçok vakıf üniversitesine kıyasla Özyeğin Üniversitesi epey yenidir. 18 Mayıs 2007’de Hüsnü Özyeğin Vakfı tarafından kurulmuştur.

Tamam kabul; vakıf üniversitesi demek durumu yumuşatmıyor. Özyeğin Üniversitesi bir özel üniversitedir. Yani yıllık çuvalla para ödemeniz gereken bir üniversite…:D Ama tıpkı her özel üniversitede olduğu gibi; imkanları, eğitimi ve mezuniyet sonrası sağladığı geleceği yönünden devlet üniversitelerine ezici bir üstünlük sağlamakta ve bunu hakkını fazlasıyla vermektedir.

İlk eğitim-öğretim faaliyetlerine 2008 yılında Altunizade Kampüsü’nde başlayan Özyeğin Üniversitesi; 2011’de Çekmeköy Kampüsü’nde öğretim vermeye başlamış, böylece kalitesini ve olanaklarını arttırmıştır. Altunizade Kampüsü’nü bizzat görmüş biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; otobüs durağına ve metrobüse yakınlığı ile son derece stratejik bir konumda idi. Ama yol üzerinde iş merkezi gibi bir binada bulunması sebebiyle de devlet üniversitelerinin o ferah ve geniş bahçeli kampüs havasından çok uzaktı. Ki bu da birçok vakıf üniversitesinin ortak sorunudur.

Sosyal Bilimler, Mimarlık ve Tasarım, İşletme ve Hukuk olmak üzere 5 fakülte ile hizmet veren Özyeğin Üniversitesinin; Sivil Havacılık, Uygulamalı Bilimler, Yabancı Diller isimli 3 yüksek okulu ve Fenbilimleri ile İşletme olmak üzere 2 tane de enstitüsü bulunmaktadır.

Özyeğin Üniversitesi’nin kurucu rektörü Prof.Dr.Erhan Erkut’tur. Günümüzde ise Prof.Dr. Esra Gençtürk rektörlük görevini üstlenmiştir.

Özyeğin Üniversitesini kim kurdu?: Hüsnü Özyeğin Vakfı

Özyeğin Üniversitesi ne zaman kuruldu? 2007


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*