Özsüt’ü Kim Kurdu?

1938 yılında Sefer Usta’nın İzmir halkına sunduğu yoğurt ve kaymakları ile Özsüt Muhallebicisini kurdu.  1980 yılında Sefer Usta’nın oğlu olan İbrahim Urlulu yönetimi ele alarak bugün bildiğimiz Özsüt haline getirdi.

Kuruluşundan 53 yıl sonra ilk şubesini İzmir Alsancak’da açan Özsüt, 2002 yılında şube sayısını 50’ye çıkarttı.
Geleneksel tatlı üretimi yapan Özsüt’ün bu eşsiz tatları Osmanlı Sarayından gelmekte. Sarayın mutfağında çalışanlardan birinin Sefer usta’nın amcasının yanında çalışmaya başlamasıyla Sefer usta bu tarifleri işin gerçek ustasından öğrenme fırsatı bulmuştur. Ayrıca özsüt en hızlı büyümesini 2000 ila 2001 yılları arasında gerçekleştirdiğini kaydetmektedir. Zira bu dönemde Türkiye’nin en kallavi caddelerinin kiraları, hava paraları bir anda yerlebir olmuştu. Bundan istifade İbrahim Urlulu 16 olan şube sayısını bir anda 40’a yükseltmeyi başarmıştı. Ayrıca Amerika’da işletme yükseklisansı yapmış bulunan İbrahim Urlulu esnaf babasından kalan bu dükkanı, markayı franchising’in özel bir biçimini kullanarak’dan yaymayı başarmıştır(adam sonuçta esnaf babasının aksine okumuş, tahsillenmiş bir işletme dehası).

2014 yılının Mayıs ayında Azerbaycan’ın Bakü şehrinde ilk şubesini açan Özsüt, 16m²’lik dükkandan Kıbrıs Lefkoşa, Azerbaycan ve Türkiye’deki 45 şehirde bulunan 187 bayisi ile tatlı severlerin favorisi olan Özsüt’ün bugün 10 bin m²’lik fabrika alanı ve bin 500 m²’lik soğuk hava deposu vardır.

Kazandibi, muhallebi, ekmek kadayıfı, peynir tatlısı gibi klasik Osmanlı tatlılarıyla tanılan Özsüt zaman içerisinde Fransa’nın modern pastacılık anlayışını kabullenerek ‘cafe’ konseptine geçiş yapmıştır.
Ayrıca Fransa’dan özel olarak getirtilen danışman sayesinde pastalarını ‘spesiyal pasta grubu’ adı altında severlerinin beğenisine sunmuştur.

Bugün İbrahim Urlulu yılda 30-40 milyon dolar ciro elde eden özsüt’ün yanısıra devasa otel yatırımları ile de dikkat çekmektedir(tuzla’da, edirnede, urfada…).

İbrahim Urlulu

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


4 Comments

  1. Biz özsütün daima müşterisiydik ezan okurken o müziği kapattırmısınız dedim yasak diye yanıt aldım müslüman ülkesinde yaşarken bu ne saygısızlık ezana karşı kınıyorum ben ve çevredekiler dahil olmak özere özsütsütte adımımızı dahi atmayacaz…

  2. Bu akşam 14.03.2018 tarihinde 8 arkadaşımızla gittiğimiz Historia şubenizde, önümüze gelen menüden sipariş verirken, daha sonra ki 2.siparişimizde 2 farklı menü geldiğini farkettim. Biri tamamen Arapça çoğunlukta olmak üzere yabancı dilde, Türkçe hiç olmayan menü, ve diğeride Türkçe menü. Farkettiğimiz üzre fiyatlar farklı idi. Yetkili olan yakasında Süleyman yazan servis elemanı “Durumu kabul edip gülerek, ONLAR ARAPLARA ÖZEL MENÜ, deyip durumu pişkince kabul etti ve menüleri elimizden alıp apar topar kaldırdı, size yanlış menü vermişiz ‘ diyerek. Şikayet edeceğimiz söyledik, tek yetkili benim başka kimse yok dedi ve bizi kibar dille savuşturdu Kendi ülkemizde kazıklandığımızı, Fatihin artık Araplaştığını gözümüze soka soka gülerek ve de nazikçe vurdu sağolsun. Sonra hesabı istedik ve Daha farklı fiyat geldi. Fişimizi de otopark için aldılar ve fotoğrafta çekmedik açıkçası. Aklımda kalan bir tatlı, damla sakızlı pasta idi sanırım, Arap menüsünde 11.50 Türk Menüsünde 15 hesapta 17.50 idi. İtiraz edince MAKİNE NE ÇIKARIRSA O cevabını aldık. Rezalet… Bizler 3 5 lira için onlarla tartışamayacak kadar yorulduk artık bu tarz alılverişlerden. Ama inanın bu ÖZSÜTÜ son tercih edişimize sebep oldu bu akşam. Ve başkasına da imtina etmeleri için bol bol deklere edeceğiz bu konuyu. Balık baştan kokar sözünü gözümüze sokarcasına Ülkenin Çivisinin çıktığını bir kez daha gördüğümüz için size de yazıklar olsun diyorum. Şubelerinize sahip çıkınız. Siz ve sizin gibi firmalar olduğu sürece bu ülkede bir adım yol alınmaz. Yazıklar olsun ve de HARAM OLSUN…

  3. İstanbul meydan özsüt de kahvaltı yaptık,kahvaltıdaki tüm ürünler taze ve çok lezzetliydi , bize çok güzel bir kahvaltı keyfi yaşattınız,servis ,Güleryüz,sunum herşey harikaydı ,teşekkür ederiz,emeklerinize sağlık,

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*