Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı kim kurdu?-Bordo Bereliler’in kurucusu kim?

Her ülke ordusunu yönetilmesi ve organize edilmesi daha kolay olacak şekilde farklı alt birimlere böler, farklı departmanlara göre bir hiyerarşi oluşturur. Yazımızın konusu olan Özel Kuvvetler Komutanlığı da Türk Ordusu’nun, yani Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kritik operasyonlar, nitelikli ve ağır eğitimden geçmiş personele ihtiyaç duyulan her türlü durumlar için ve savaş halinde bir taraftan düşmana karşı direnip bir taraftan da halkı eğitmek ve örgütlemek için kurduğu bir birimdir. Bir diğer ve daha çok bilinen adı “Bordo Bereliler”dir.

Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın kurucusu kim?

Pek çok askeri birimde olduğu gibi Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda da bir bugünkü adıyla kuruluşu, bir de temellerinin atılıp bugünkü haline doğru evrimleştiği bir kuruluş tarihi vardır.

Buna göre Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın ilk varoluş tarihi 1952 yılında kurulan Milli Avcı Birlikleri’dir. Daha sonra 1960’lardan 1990’ların başına kadar var olduğu söylenen Özel Harp Dairesi Başkanlığı’nın bu geleneğin devamı niteliğinde olduğu söylenir. Bugünkü haliyle olacak şekilde ise 1992 yılında kurulmuştur. Sonuç olarak:

“Özel Kuvvetler Komutanlığı; 1992 yılında Türkiye Cumhuriyeti ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından kurulmuştur. Dönemin T.C. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş’tir. İlk Özel Kuvvetler Komutanı ise Tuğgeneral Fevzi Türkeri olmuştur.”

İlk Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Fevzi TÜRKERİ (söz konusu görevde iken rütbesi Tuğgeneral idi)

İlk Özel Kuvvetler Komutanı olan Tuğgeneral Fevzi Türkeri 1994’te bu göreve başlamıştır. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın 1992’de kurulup komutan atamasının 1994’te yapılmasının sebebi kurulduktan sonraki bir sürenin bürokratik aşamalarla, eğitimlerle, strateji ve organizasyon gelişimiyle geçmesidir.

Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın sahibi kim?

Günümüzde Türk Ordusu’nun son derece kritik ve nitelikli bir bileşeni olarak hizmet veren Özel Kuvvetler tabii ki de sadece ve sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, onun istikrarına ve bütünlüğüne hizmet etmektedir.

Hiyerarşik açıdan bilgi verecek olursak Özel Kuvvetler Komutanlığı doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’na bağlıdır. Hiçbir kuvvet komutanlığına bağlı olmadan emirler doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınmaktadır. Günümüz itibariyle Bordo Bereliler tugay seviyesinde faaliyet göstermektedir.

Ayrıca bkz:

Merak edenler için kurulduğu günden bu yana görev yapmış olan Genelkurmay Özel Kuvvet Komutanları listesi şu şekildedir (Komutanların görev yaptığı dönemdeki rütbeleri yazılmıştır):

  1. Tuğgeneral Fevzi TÜRKERİ (1994 – 1996)
  2. Tuğgeneral Engin ALAN (1996 – 2000)
  3. Tuğgeneral Nevzat BEKAROĞLU (2000 – 2002)
  4. Tuğgeneral Sadık ERCAN (2002 – 2003)
  5. Tümgeneral Servet YÖRÜK (2003 – 2005)
  6. Tuğgeneral Abdullah BARUTÇU (2005 – 2009)
  7. Tümgeneral Yıldırım GÜVENÇ (2009 – 2013)
  8. Tümgeneral Zekai AKSAKALLI (2013 – 2017)
  9. Tuğgeneral Ahmet Ercan ÇORBACI (2017 – Halen)

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*