Oyunun Ustası kitabını kim yazdı?-Koloniciliğin ve kapitalizmin canlı tarihi

Polisiye romanları konusunda dünya çapında son derece başarılı yazarlardan biri olan Sidney Sheldon’ın; İskoçya’dan Güney Afrika’ya kadar uzanan, geçim sorunlarıyla, yeni bir iş umutlarıyla, toprakları beyazlarca gasp edilen yerlilerle dolu romanı Oyunun Ustası; ilk kez 2000 yılında Türkçe olarak basılmıştır. Enver Gürsel tarafından çevirisi yapılan Oyunun Ustası; bu çevirisiyle orijinal ismi olan “Master of the Game” ismine daha uygun olsa da bundan öncesinde “Hırs ve Pişmanlık” adıyla da başkaca bir çeviri ile yayınlanmıştır. Aslında birazdan konusuna değineceğimiz üzere “Hırs ve Pişmanlık” ismi kitapla pek de alakasız değildir.

Oyunun Ustası kitabının konusu

“Master of the Game” kitabının yazarı olan Sidney Sheldon; bu romanında kuruluş öyküsü günümüzde 150 yıl öncesine yakın bir tarihte İskoçya’ya dayanan ve oradan hikayesi Güney Afrika’ya yönlenen bir holdingin şimdiki patronu olan Kate Blackwell’in; atalarının Güney Afrika’ya gelmeden önceki yaşantıları ve kendisinin başından geçenler ile yaşadığı trajediler, sevinçler, üzüntüler ve başından geçen olayları anlatmıştır. Kitabın arka kapağında da bu durumu şöyle açıklanmaktadır:

“Soru işaretleriyle dolu gizemli bir geçmişe sahip olan Kate Blackwell, dünyanın en zengin ve en güçlü kadınlarından biridir.

Doksanıncı yaş günü için yapılan görkemli kutlamada, ülkede mutlak gücü temsil eden herkes yanındadır. Yüksek Mahkeme Başkanı şerefe kadeh kaldırmış, Beyaz Saray kutlama telgrafı yollamıştır.

Oysa o gece Kate için sadece geçmişten gelen hayaletler vardır. Geride kalmış dostların ve düşmanların, şantaj, aldatmaca ve cinayetle örülmüş bir hayatın hayaletleri… hırs üzerine inşa edilmiş bir imparatorluğun hayaletleri”

Romanın olay örgüsü ise 1883 yılının İskoçya’sında başlamaktadır. Blackwell ailesinin bilinen ilk kuşağı olan Jamie McGregor; İskoçya’da bir çiftçinin oğlu olarak hayat süren 18-19 yaşlarında bir gençtir. Ailesinin fakirliğinden ve zengin olma hayallerinden dolayı sürekli İskoçya’dan ayrılıp başka yerlerde çalışmak düşüncesinde olan Jamie; en sonunda yeni yeni kolonileşmeye başlayan ve her yerinde altın cevherlerinin fışkırdığı Güney Afrika’ya gitmenin bir yolunu bulur. Burada madenci olup damar bulmaya çalışacaktır. Son derece zorlu yollarla Güney Afrika’da kazıların yapıldığı, madencilerin konakladığı ve vakit geçirdiği yerlere ulaşır ve daha sonra yörenin Hollanda asıllı Güney Afrikalı (Afrikaan) olan zengin bir beyiyle anlaşarak madenciliğe başlar. Ama burada işler hiç de umduğu gibi gitmez. Bir süre sonra Jamie verdiği bütün emeklere rağmen kendini alçakça bir dolandırıcılığın ortasında bulur. Ama hikaye bununla bitmeyecek ve Jamie McGregor birkaç yıl sonrasında bambaşka bir şekilde aynı kasabaya geri dönecektir. “Oyunun Ustası” kitabının konusu da zaten bundan sonrasında şirketin kuruluşu, Güney Afrika’da büyük bir imparatorluk haline gelmesi; yerlilere adil davranmak ile hükümetin suyuna gitmek arasında gidip gelen yöneticileri gibi unsurlarla dolu uzun mu uzun, heyecanlı mı heyecanlı bir hikayeden oluşmaktadır.

“Oyunun Ustası” kitabının yazarı Sidney SHELDON

Sidney Sheldon’ın yazmış olduğu Oyunun Ustası romanı; olayı entrikalarla, cinayetlerle, gizemle dolu bir havaya büründürerek gerçek tarihi ve kültürel bilgiler eşliğinde öyküleştirebilen mükemmel bir yapıttır. Eğer okumaya karar verirseniz bir çırpıda bitireceğinize şüpheniz olmasın.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*