Oxford Üniversitesi’nin Kuruluşu-İngiltere’nin En Eski Üniversitesi

Oxford Üniversitesi, İngiltere’nin Oxford şehrinde bulunan, İngilizce konuşulan ülkeler içinde kurulan en eski, dünyanın da en eski ikinci üniversitesidir. Üniversitenin tam olarak kuruluşunun bilinmemesine rağmen 1096 yılında eğitim verildiğini gösteren kayıtlar bulunmaktadır. Kurumun 2014 verilerine göre 11712 lisans ve 10344 lisansüstü olmak üzere toplamda 22116 öğrencisi vardır.

1096 yılından II. Henry Dönemi’ne kadar ancak yerel çapta eğitim verebilen kurum, II. Henry’nin 1167 yılında öğrencilerin Paris Üniversitesi’ne gitmelerini yasaklamasının ardından mecburi tercih olarak ortaya çıkmış ve bu olayın ardından hızla gelişmeye başlamıştır. 1209 yılında kasaba halkı ve üniversite öğrencileri arasında yaşanan olumsuz gelişmelerin ardından bir kısım akademisyen bölgeyi terk ederek Cambridge yakınlarına yerleşmiş ve günümüzde Cambridge Üniversitesi olarak bilinen ve dünyanın en eski dördüncü üniversitesi olan kurumun temellerini atmışlardır.

Oxford Üniversitesi’nin kuruluşunda şehrin içinde yerleşmesi sebebiyle daha sonraları gelişen kampüs tarzı yerleşime uyum sağlayamamıştır ve bu nedenle günümüzde de şehrin içinde farklı binalarda faaliyet göstermektedir. Oxford Üniversitesi dahilinde faaliyet gösteren birçok enstitü ve değişik akademik departmanlarla beraber 38 kolej de üniversite bünyesinde bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde bulunan bu kolejlerin kendi yönetimi ve bağımsızlığı vardır.

Üniversitenin kuruluşundan çok sonra 1875 yılında çıkarılan bir kanunla kız çocuklarının da eğitimine izin verildi. Ardından 1878 yılında kız öğrenciler için ilk kolej olan Lady Margaret Hall kuruldu. Onu da hemen ardından bir yıl sonra Somerville College izledi. Bu kolejlerin ilk öğrencileri olan 21 kızın Oxford’da bir fırıncı dükkanının altında bulanan bir odada eğitimlerini gördükleri bilinmektedir.

Oxford’un mezunları oldukça farklı alanlarda ve değişik ülkelerde kritik görevlerde yer almaktadır. Son iki İnglitere Başbakanı Tony Blair ve David Cameron da dahil olmak üzere toplamda 26 İngiltere başbakanı buradan mezun olmuştur. Otuzun üzerinde yabancı devlet başkanı da lisans eğitimlerini Oxford’da tamamlamıştır.

Çalışmalarıyla fizik dünyasına damgasını vuran isimlerden Albert Einstein ve Erwin Schrodinger kısa süreyle de olsa Oxford’da görev yapmışlardır. Bilim dünyasından Robert Hooke, Richard Dawkins, Stephen Hawking ve Andrew Wiles gibi isimlerin de Oxford Üniversitesi’nde eğitim geçmişleri bulunmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*