Osmanlıspor’un kurucusu kim?

Bu sezon Süper Lig’e çıkan ve Osmanlıspor ismiyle oldukça dikkat çeken takım, aslında tanıdığımız bir takım… 21 Mart 1978 tarihinde kurulan Osmanlıspor, kuruluşunda Ankaraspor ismini taşıyordu. Evet, doğru anladınız, birkaç sene öncesinden borçlarıyla tanıdığımız Ankaraspor, bugün Osmanlıspor ismiyle Süper Lig’de mücadele ediyor. Ankaraspor bildiğiniz gibi kulüp tarihinde her zaman tartışmalı bir kulüp olmuştu. Gerek mali bakımdan, gerekse de başarısız lig hayatı boyunca sürekli eleştirilere maruz kalıyordu. Bütün bu nedenlerden ötürü kulüp, son birkaç senedir futbol tarihimizden adeta silinmişti. Üç sezon profesyonel liglerden uzak kalan, bu liglerin hiçbirine katılmayan takım, şimdilerde Süper Lig’in başarılı ekiplerinden bir tanesi… Dolayısıyla bu takımın kurucusu merak ediliyor.

Osmanlıspor’u Kim Kurdu?

Gelelim o merakla beklenen sorunun cevabına: Osmanlıspor’u kim kurdu? Aslında bu sorunun cevabı da en az Ankaraspor kadar tanındık bir cevap… İş ve futbol dünyalarının yakından tanıdığı Ahmet Gökçek, Ankaraspor’un kurucusuydu. Ahmet Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu…

Osmanlıspor Ne Zaman Kuruldu?

Bu ilginç takımın kurulma tarihini verirken, genel olarak 1978 diyoruz. Çünkü Osmanlıspor, bilindiği üzere Ankaraspor’un devamı olarak futbol tarihimize girdi. Ankaraspor 2010 yılında feshedilmiş. Bu sezon tekrar kurulan kulüp, mali bakımdan liglerde yer almadığı üç sezon boyunca kendisini toparladı ve kurumsal olarak da birtakım değişikliklere gitti. Kulüp yeni bir isim, yeni bir logo ve formayla bu sezon ligde yerini aldı. Ayrıca bu kulüpte oynayan oyuncuların da çok yeni transferler olduklarını söylemekte fayda var. Fakat görülen kadarıyla bu futbolcular lige ve takımlarına hemen ısınmış çünkü Osmanlıspor bugün ligde iyi bir konumda bulunuyor.

Osmanlıspor’un Tarihi

Osmanlıspor kesinlikle yeni kurulmuş bir takım değil. Osmanlıspor’un tarihi neredeyse otuz sene öncesine dayanıyor. Yani Osmanlıspor, her ne kadar sıfırdan oluşturulmuş yeni bir profille ligde yerini alsa da aslında Türkiye’de kurulmuş olan eski kulüplerden bir tanesi… Otuz yıl, bir futbol kulübü için hiç de fena sayılacak bir tarih değil.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*