Oscar de la Renta’nın sahibi kim?-Dominikten Amerika’ya uzanan bir aile girişimi

Oscar de la Renta dendiği zaman çoğu kişiye bu marka ismi aşina gelmeyebilir. En basit sebebiyle dünya üzerinde LC Waikiki, Koton, Collezione, vs. alternatifler kadar yaygın şubesi bulunan bir marka değildir. Ayrıca ünlülere ve biraz daha yüksek gelire hitap ettiği için sınırlı sayıda fakat lüks üretim yapan bir giyim markasıdır.

Yukarıdaki dikkat çeken yönlerinden dolayı Oscar de la Renta markasını moda dergilerinde ve profesyonel otoritelerin incelemelerinde sürekli görmeniz mümkündür. Biz de bu markanın geçmişinde hangi aşamalardan geçtiğini, kim tarafından kurulup da bugünkü gibi lüks bir marka haline getirildiğini kısaca siz okuyucularımıza sunalım dedik:

Oscar de la Renta’nın kurucusu kim?

Giyim markalarının ve benzeri girişimlerin nasıl oluştuğunu bilenler az çok tahmin edecektir ki bu marka da kurucusuyla aynı ismi taşımaktadır. Yani cümle biraz garip olacak ama Oscar de la Renta, 1960 yılında Oscar de la Renta tarafından kurulmuştur.

Markanın kurucusu Oscar de la Renta (1932 – 2014)

Çok bilinmeyen bir marka olmasının başlıca sebebinin sınırlı ve özgün tasarımlar yapan, lüks bir giyim seçeneği olduğunu söylemiştik. Öyle ki; Oscar de la Renta’yı eski amatör tasarımlarından farklı olarak bugün bildiğimiz marka olma yoluna götüren macera, 1960 yılında dönemin First Lady’si Jacqueline Kennedy’nin elbiselerini tasarlamasıyla başlamıştır.

Oscar de la Renta dünyaya açılıyor

Bu önemli işten sonra talihi açılan ve bir dünya markası olma yolunda ilerlemeye başlayan Oscar de la Renta; 21. yüzyıla girinceye kadar daha başka bir çok başkanın ve ailesinin kıyafetlerini tasarlamış, her geçen yıl yeteneğini ve kalitesini daha fazla ispatlamıştır.

Bu 40 yıllık dönem Oscar de la Renta için sanatını ve özgünlüğünü rahatça konuşturduğu bir zaman dilimi olmuş; ressamlık döneminde ek gelir amacıyla amatör elbiseler ve konseptler tasarlayan Dominik asıllı Amerikalı sanatçıyı dünyanın en önde gelen moda devlerinden biri haline sokmuştur.

Günümüzde Oscar de la Renta markası hala ABD Başkanından başlamak kaydıyla dünyanın en lüks elbiselerini tasarlayan moda devlerinden biridir. Kurucusu ve elbiselerin bizzat tasarımcısı olan Oscar de la Renta ise 2003 yılında kanser sebebiyle hayata gözlerini yummmuştur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*