Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’Nİ KİM KURDU?

Eğitim 14 Mart 2015

YTÜ, İTÜ gibi köklü üniversitelere kıyasla çok daha genç bir eğitim kurumu olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ); 15 Kasım 1956’da Ankara’da kurulmuştur. Kurucularını Adnan Menderes, bazı İTÜ’lü akademisyenler ve dönemin Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker oluşturmaktadır.

Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinin kalkınmasına katkı sağlamak ve bu doğrultuda mühendis-teknik çalışan yetiştirmeyi amaçlayan ODTÜ’nün geçmişi; tıpkı darbeler dönemindeki Türkiye’nin olduğu gibi dalgalanmalarla doludur. Öyle ki; 27 Mayıs darbesinin yapılması ve akabinde Adnan Menderesin tutuklanması ile üniversite kapanmanın eşiğine bile gelmiştir. Fakat o zamanki Milli Birlik Komitesinde bulunan Kurmay Albay Sami Küçük bu gidişata engel olmuş; ODTÜ’nün kişilerden bağımsız bir bilim-teknik yuvası olduğunu savunarak eğitim hayatına devam etmesini sağlamıştır.

ODTÜ’nün diğer Türk üniversitelerinden ayrı olarak göze çarpan bir yanı ise; bilim-teknik alanında Avrupa’yı yakalama amacı gereğince yabancı hocaların diğer üniversitelere göre daha fazla olmasıdır. 1963-64 döneminde ders veren 366 hocadan 56’sı yabancı idi.

27 Mayıs darbesinden sonra ise ODTÜ’nün ilk Türk rektörü olan Prof.Dr.Turhan Feyzioğlu göreve başlamış; daha sonra da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin millileştirilme süreci başlamıştır.

Bugün ODTÜ; 2000’den fazla akademisyen ve 20.000’den fazla öğrenci ile eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir. Ayrıca; Times Higher Education sıralamasında 183. sıra ile; dünya çapında en prestijli Türk üniversitelerinden biridir. Ankara dışında Mersin (Deniz Bilimleri Enstitüsü) ve KKTC’de de kampüsü bulunmaktadır.

Fakülteleri:

-Fen-Edebiyat

-Mühendislik

-Mimarlık

-Eğitim

-İktisadi ve İdari Bilimler

Enstitüleri:

-Fen Bilimleri

-Sosyal Bilimler

-Enformatik

-Deniz Bilimleri

-Uygulamalı Matematik

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’ni kim kurdu?: Adnan Menderes

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ne zaman/nerede kuruldu?: 1956/Ankara

 

 

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Uğur ALIÇ 1 Ekim 2018

Bu ülkenin sağ partilerden çektiği nedir arkadaş ne gerek var kapatın gitsin… 😉