ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’Nİ KİM KURDU?

YTÜ, İTÜ gibi köklü üniversitelere kıyasla çok daha genç bir eğitim kurumu olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ); 15 Kasım 1956’da Ankara’da kurulmuştur. Kurucularını Adnan Menderes, bazı İTÜ’lü akademisyenler ve dönemin Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker oluşturmaktadır.

Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinin kalkınmasına katkı sağlamak ve bu doğrultuda mühendis-teknik çalışan yetiştirmeyi amaçlayan ODTÜ’nün geçmişi; tıpkı darbeler dönemindeki Türkiye’nin olduğu gibi dalgalanmalarla doludur. Öyle ki; 27 Mayıs darbesinin yapılması ve akabinde Adnan Menderesin tutuklanması ile üniversite kapanmanın eşiğine bile gelmiştir. Fakat o zamanki Milli Birlik Komitesinde bulunan Kurmay Albay Sami Küçük bu gidişata engel olmuş; ODTÜ’nün kişilerden bağımsız bir bilim-teknik yuvası olduğunu savunarak eğitim hayatına devam etmesini sağlamıştır.

ODTÜ’nün diğer Türk üniversitelerinden ayrı olarak göze çarpan bir yanı ise; bilim-teknik alanında Avrupa’yı yakalama amacı gereğince yabancı hocaların diğer üniversitelere göre daha fazla olmasıdır. 1963-64 döneminde ders veren 366 hocadan 56’sı yabancı idi.

27 Mayıs darbesinden sonra ise ODTÜ’nün ilk Türk rektörü olan Prof.Dr.Turhan Feyzioğlu göreve başlamış; daha sonra da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin millileştirilme süreci başlamıştır.

Bugün ODTÜ; 2000’den fazla akademisyen ve 20.000’den fazla öğrenci ile eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir. Ayrıca; Times Higher Education sıralamasında 183. sıra ile; dünya çapında en prestijli Türk üniversitelerinden biridir. Ankara dışında Mersin (Deniz Bilimleri Enstitüsü) ve KKTC’de de kampüsü bulunmaktadır.

Fakülteleri:

-Fen-Edebiyat

-Mühendislik

-Mimarlık

-Eğitim

-İktisadi ve İdari Bilimler

Enstitüleri:

-Fen Bilimleri

-Sosyal Bilimler

-Enformatik

-Deniz Bilimleri

-Uygulamalı Matematik

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’ni kim kurdu?: Adnan Menderes

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ne zaman/nerede kuruldu?: 1956/Ankara


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Bu ülkenin sağ partilerden çektiği nedir arkadaş ne gerek var kapatın gitsin… 😉

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*