Orlando Magic’in kuruluşu-Hidayet Türkoğlu’nun takımı

Doğu Konferansı’nda mücadele vermekte olan NBA ekiplerinden biri olan Orlando Magic; Türk basketbolseverlerin gönlünde bir dönem Hidayet Türkoğlu’nun da formasını giymesi sebebiyle taht kurmuştur. Kuruluş itibariyle diğer birçok NBA takımına göre daha genç ve yeni bir ekip olsa da kısa sürede elde ettiği önemli başarılarla Orlando Magic; işini ciddiye alan ve emin adımlarla ilerleyen bir kulüp olduğunu ıspatlamıştır.

Orlando Magic’i kim kurdu?

Bu takımın daha genç olmasının başlıca sebebi basketbol anlayışının ve basketbol fanatikliğinin Orlando şehrine biraz daha geç gelmesidir. Kısa sürede böylesi iddialı bir takımın var olabilmesinin en büyük etkeni ise Florida eyaletine bağlı bir şehir olan Orlando’nun bu eksiğini fark eden ve bu alanda çalışmalar yürütmeye karar veren bir yatırımcı-girişimci şahıs olmuştur.

Orlandolu başarılı ve vizyon sahibi bir iş adamı olan Jim L. Hevitt; her zaman kurduğu bir hayal olan Orlandolu bir NBA takımının olması görüşünü NBA’in efsanevi takımlarından Philadelphia 76ers’in başkanı Pat Williams ile paylaşmış; basketbol sevgisinin tüm ülkeye yayılması için elinden gele yardımı esirgemeyen Williams da bu konuya çok sıcak yaklaşmıştır. 1985 yılında başlayan ve kısa sürede sonlanan görüşmeler sonucundan Orlando Magic; 1989 yılında resmen kurulmuş ve Doğu Konferansı’nın Güneydoğu Grubu’ndan mücadele vermeye başlamıştır. Yani Orlando Magic’in kurucuları Jim L. Hewitt ve Pat Williams’tır. Ekibin ilk koçu ise Matt Guokas olmuştur.

Orlando Magic kurucuları: Jim L. HEWITT (solda), Pat WILLIAMS (sağda)

Kulüp isminin verilme şekliyle de Orlando Magic akıllıca bir yöntem kullanmıştır. Orlando’nun yerel gazetelerinde halk üzerinde büyük heyecan uyandıran kulüp kurulması haberi yayınlandıktan sonra aynı şekilde yine halkın katılacağı bir anket düzenlenerek kulübün ismini de Orlandoluların belirlemesi istenmiştir. Böylece hem Orlando halkı kendini bu yeni NBA takımına daha yakın hissetmiş; hem de sonraki yıllarda verdiği tüm mücadelelerde kendinden bir parça hissetmiştir.

Gazetede kulüp ismi için verilen dört seçenek Orlando/Heat, Tropics, Juice ve Magic olmuştur. Açık ara farkla insanlar tarafından Magic takısının beğenilmesi sonucunda da ekibin ismi Orlando Magic olarak belirlenmiştir.

Orlando Magic’in başarıları

Henüz bir NBA şampiyonluğu bulunmasa da Orlando Magic; genç kariyerine rağmen 2 konferans şampiyonluğu ve 5 grup şampiyonluğu elde etmeyi başarmıştır. Milli basketbolcumuz Hidayet Türkoğlu’nun yanı sıra Tracy McGrady, Shaquielle O’Neal, Dwight Howard, Grant Hill, Vince Carter gibi NBA’in efsaneleşmiş isimlerini de bir dönem kadrosunda barındıran Orlando kulübü; ev sahibi olduğu karşılaşmaları ise Amway Center’da oynamaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*