Oracle’ın Kurucusu Kimdir?-Kaliforniya’dan bir dünya devi daha :)

Oracle, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya Eyaleti’nin Redwood City şehrinde bulunan çok uluslu bilişim teknolojileri şirketidir. 16 Haziran 1977 tarihinde kurulan şirketin 2015 yılı verilerine göre dünya çapına yaklaşık 130.000 çalışanı bulunmaktadır. Şirket ayrıca yazılım sektöründe Microsoft’un ardından ikinci sırada yer almaktadır.

Oracle’ın kurucusu Larry Ellison,  Bob Miner ve Ed Oates‘i de dahil ederek, Software Development Laboratories (SDL) adıyla 1977 yılında sektöre ilk adımı atmıştır. Kuruluşunun hemen ardından veritabanı sistemleri üzerine yoğunlaşan ekip, IBM ile yaptıkları ilk denemede başarısız olmuşlardır. 1979 yılında şirketin ismi Relational Software olarak değişmiş fakat bu isim de uzun süre dayanamamıştır. Ekibin senior yazılımcısı konumundaki Bob Miner’ın önderliğinde geliştirilen Oracle Veritabanı Sistemi büyük başarı sağlamıştır. Bunun üzerine 1982 yılında  şirketin ismi de, ürünlerinin isim avantajını kullanmak amacıyla Oracle Systems Corporation olarak değiştirilmiştir. Son olarak da 1995 yılında Oracle Corporation olması kararlaştırılmış ve bu isim günümüze kadar devam etmiştir.

Şirket her ne kadar bazı donanımsal ürünlerin geliştirilmesi ve pazarlanması konusunda çalışsa da asıl yoğunlaştığı alan veritabanı sistemleridir. Bu sistemlerin en başında da şirket ile aynı isme sahip olan veritabanı ve yazılım ürünleri ile ön plana çıkmaktadır. 2015 verilerine göre Oracle’ın yıllık cirosu 40 milyar dolar civarındadır.

Larry Ellison şirketin kuruluşundan 18 Eylül 2014 tarihinde Mark Hurd ve Safra Cutz lehine koltuğunu bırakana kadar CEO’luk görevine devam etmiştir. Günümüzde yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüten Ellison,  CEO koltuğundaki görevi süresince Oracle’ı dünyanın en iyi yazılım şirketleri arasında en üst sıralara getirmeyi başarmıştır. Şirketin yönetim kurulu başkan vekilliğini de Jeff Henley yürütmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*