Opus Dei’yi kim kurdu?-Papalık tarafından onaylanan resmi ama gizli tarikat

Bir asırdan az tarihi bulunmasına rağmen Opus Dei; günümüzde kendinden en fazla söz ettiren ve hakkında en çok yazılıp çizilen tarikatlardan biri olmuştur. Derinlemesine araştırma yapmayıp sadece yüzeysel olarak bilenler Opus Dei için “muhafazakar, aşırı dindar, aşırı sağcı” gibi kısa tanımlamaları kullanacaktır. Bu tanımlamalar doğrudur da… Fakat Opus Dei; öyle bizim topraklarımızda kurulan birbirinden saçma ve birkaç yerde şubesi bulunan tarikatlar gibi değildir. Milyar dolarları bulan servetleri, eğitim kurumları ve medya araçları ve Vatikan Devletiyle yakın ilişkileri sayesinde dünya gündeminde inanılmaz nüfuzu bulunan, aşırı dindar görüşleriyle günümüzün güç anlayışını birleştirmiş sağlam bir yapılanmadır.

İlluminati, Yeni Dünya Düzeni, vs. vs. pek çok gizli örgütün muhabbeti geçerken ve bunların geçmişi yüzyıllar öncesine uzanırken; Opus Dei’nin 90 yılı ya bulan ya bulmayan tarihçesiyle nasıl bu kadar nüfuzlu olduğunu anlamak ise çok zor değildir. Ha bu arada; Opus Dei sağcıdır, dindardır. Tüm dünyadan muhafazakar Hıristiyanların elit kesimini toplar. Ama altını çizerek söylüyor: Laiktir…:))))

Biraz da elde bulunan verileri doğrultusunda Opus Dei’yi kimlerin kurduğuna ve faaliyetlerinin nasıl başladığına değinelim:

Opus Dei’nin kurucusu kimdir?

Aslına bakacak olursanız bu tarikatın kuruluşunda bugünkü ihtişamına zıt bir durum mevcuttur. Çünkü son derece sade ve mütevazi hayat seçmiş bir papaz tarafından kurulmuştur.

Kurucusunun bilgisini derhal verelim: Opus Dei; 1928 yılında Madridli bir papaz olan Jose Maria Escriva de Balaguery Albas tarafından kurulmuştur. İspanyol isimleri biraz uzun oluyor malum…

Opus Dei Örgütü’nün kurucusu Jose Maria Escriva de Balaguery Albas (1902 – 1975)

Dolayısıyla Opus Dei; İspanyol asıllı bir örgüttür. Tam adı da “Sociedad de la Santa Cruz de Opus Dei”dir. Türkçe’de kısacak “Tanrının Yapıtı” manasına gelmektedir.

Yaklaşık 20 yıl boyunca eğitimli, elit Katoliklerin toplandığı birbirlerine destek oldukları bir örgüt biçimden gelişen Opus Dei, 20. yüzyılın ikinci yarısına girerken büyüme hızını Vatikan sayesinde arttırmıştır. Vatikan; 1950 yılında Opus Dei’yi resmi olarak tanımış ve o yıllarda Avrupa’da korku yaratan komünizm düşüncesine karşı mücadelesinden dolayı hiçbir desteğini esirgememiştir. Vatikan’ın komünizme karşı mücadele edecekler arasından Opus Dei’yi seçmesi tabii ki öyle alelade bir seçim değildir.

Şöyle ki Opus Dei; dindar, muhafazakar, aşırı sağcı ama laik kimliğine rağmen kişi olarak Papa’nın karakterini fazla ön plana çıkartan bir görüşe sahiptir. Tüm Hıristiyan aleminin temsilcisi olan Papa; Opus Dei’ye olağanüstü bir insan olmalıdır ve hiçbir eleştiri ona yöneltilmemelidir. Yani bir şahıs olarak Papa; papalık makamından ve Hıristiyanlık dininden dahi önce gelmektedir. Dolayısıyla Vatikan Devleti de… Bu görüşleri dolayısıyla Opus Dei; Vatikan’ın her daim müttfeiği olacağını açıkça belli etmiştir ve akabinde yükselişi başlamıştır. Yalnız olaya bakın; elit ve eğitimli kesim toplanıyor ama Papa’yı eleştirilmemesi gereken insanüstü bir kişilik olarak görüyorlar…:))))

1950’den sonra Opus Dei’nin gelişimi dur durak bilmeden devam etmiştir. Günümüzde de 3 milyar dolara yakın serveti, 600’den fazla medya yatırımı ve yüzlerce okulu bulunan tarikat, dünya çapında devlet adamları, hakimler, yargıçlar, üst düzey müsteşarlar arasından da üyelere sahiptir. Dünyada güç sahibi olan pek çok örgütte olduğu gibi Opus Dei’nin de tahmini varlığı, elinin uzanabildiği yerler araştırmacılar ve akademisyenler tarafından ortaya çıkartılmışken; kişiler ve net eylemler bazında hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. Yani bunu bir zamanlar bir şirket sahibinin o falan tarikat mensubu diye lafının dolandığı ama hiçbir resmi bağlantının bulunmadığı gibi..

Opus Dei’nin günümüzdeki lideri ve bütün bu gücün mülkün sahibi kimdir bilinmez. Ama Da Vinci Şifresi romanı dahil olmak üzere popüler kültür üzerinde ve bilim karşıtı çalışmalarda adından çok söz ettirdiği, uzunca bir süre ettireceği de aşikardır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*