ONEDİO’YU KİM KURDU-ARKASINDA KİM VAR?

Bu yazımızda sizlere türk internet sektöründe devrim yaratmış bir dostumuzdan bahsedeceğiz. Kağan KAYABALI isimli bu kardeşimiz facebook’un yavrusu niteliği taşıyan onedio(.)com sitesini kurduğunda yıl 2012’idi. Hatta öyle ki onedio formatına çok benzeyen “buzfeed, boredpanpa gibi sitelere çok benzeyen yapısı nedeniyle en başta kopyacılıkla gösterilen Kaan Bey, sitesinde yarattığı özgün ve yenilikçi hava ile türk insanının viral paylaşım mantığına uygun bir wesite kurmuştur.

17 Ekim 1983’de Ankara’lı bir ailenin çocuğu olarak Dünya’ya gelen Kaan Kayabalı gençliğinde sayısal derslerde(matematik ve geometri gibi) sıkı başarılar göstermiş ve ortaokulu dereceyle bitirmiştir. Ardından ÖSS’de Türkiye 250.’si olan Kaan Kayabalı ODTÜ Elektrik ve Elektonik Mühendisliğini kazandı. Buradan 2005’de mezun olan Kaan boş durmadı ve Odtü teknokent’de düzenlenen “Yeni Fikirler, yeni işler”(YFİ) yarışmasında birinci gelmiştir(2005). Ardından 2007’deki “bizim mucitler” yarışmasında birinci gelmiştir. ODTÜ senatosu bu dostumuzu gözüne kestirir ve 2008’de “yüksek onur sertifikası” verir. Tüm bu başarılara doyamayan Kaan dostumuz, ülkesinde yepyeni ve parlak bir proje yapmak üzere 2011’de hazırlıklara başlamıştır.

Bu hazırlıklar sırasında gerek netteki sözlükler, gerekse yerli yabancı sosyal medya siteleri didik didik incelenmiş ve insanların en kolay üye olabileceği renkli bir sosyal paylaşım platformunu icat etmek üzere 2012’de ondio’yu kurmuştur.

Kurulduğu günden 2014 yılına kadar ülkede daha evvelden eşi benzeri görülmemiş şekilde yükselmiş ve aylık bazda 4.5 milyon tekil hite ulaşmıştır. Hatta öyle ki 2 milyonu aşkın Google indexine sahip olmuştur. Bunun dışında Kaan Kayabalı Onedio’ya Revo Capital adlı şirketten 1.2 milyon dolar yatırım desteği bulmuştur.

Halen büyümekte olan Onedio’ya üye olmak serbesttir ancak anasayfasında yayınlanacak bir paylaşım yapabilmeniz için ya editör onaylarından geçmeniz gerekmekte ya da en çok okunan, paylaşılan olmanız gerekmektedir.

Onedio’nun kurucusu Kaan Kayabalı

ONEDİO’YU KİM KURDU?

Orta Doğu Teknik Üniversitesinden Elektrik-Elektronik bölümünden mezun olan ve de Bilkent İşletme MBA yapan Kaan Kayabalı 2012’de kurmuştur.

ONEDİO’nun sahibi kim?

Onedio’nun sahibi tahmin ettiğiniz üzere şu anlık Kaan Kayabalı ve yaptığı yatırımlardan dolayı Revo Capital’dir. Şirket 100’den fazla çalışanıyla Ankara ve İstanbul’daki ofislerinden faaliyetlerini sürdürmektedir. Artık “onedio kimindir” diye sorarsanız size vereceğimiz cevap budur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


9 Comments

  1. onedio’yu beğenmedim.
    Amerika ve Avrupa’daki sitelerin taklidi. Yeni bir fikir yok. Onedio yeni şeyler icat edemiyor gibi geldi bana.

  2. Ben cok basarili buluyorum. En azindan genc girisimciler bir seyler yapmaya calisiyorlar. Bu isler para geldikce ve deneyim kazandikca ilerliyor.

  3. Şimdi biz onedioda üretilen içerikleri alıp fotograf video veya haber gibi Instagram sayfamızda Facebook sayfamızda vs websitemizde paylassak herhangi bir sorun teşkil eder mi özellikle haber ve fotoğraf

  4. din iman vatan ve millet dusmani adminlerden olusan 7/24 hukumete iyi kötü herseyinde söven ahlaksiz admilerle dolu icerik hirsizi bir site

  5. Harcadığı birşey yok sadece insaların yazdıkları yazılarla yukselmıs olan bır sıtedir.Bu kadar insan toplanıp ücretsız bir blogta yazılarını yazsa aynı basarı sağlanır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*