Ömer Halisdemir kimdir?-Ömer Halisdemir’in hayat hikayesi

15 Temmuz Darbe Girişimi; Türkiye’nin yakın geçmişindeki en kanlı ve en talihsiz olaylarından biridir. 48 saat boyunca etkisi ve tehlikesi devam eden darbe girişimi sonucunda cansiperane bir şekilde darbecileri engellemeye çalışan vatandaşlardan 248 kişi şehit olmuş, 2196 kişi ise yaralanmıştır. Şehitlerin her birinin askeri dikta yönetimine karşı verilen mücadelede birbirinden kutsal, birbirinden yüce değeri vardır. Fakat tek bir kişi vardır ki; sonunda %1500 ihtimalle öleceğini bile bile, emirlere uyarak yaptığı ile benzetme olarak değil, bire bir net bir gerçek olarak tüm 15 Temmuz Darbe Girişiminin seyrini değiştirmiştir: Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir.. Eğer ki kendisine verilen vur emrine uymayıp canını kurtarma derdinde olsaydı bugün 15 Temmuz Kalkışmasının sonucu çok daha farklı bir biçimde şekillenebilirdi.

Sonunu düşünmeden yapılması gereken kahramanlığı yapmaktan bir an olsun çekinmeyen bu onurlu Türk askerinin ölüm şeklinin yanı sıra hayatının ve biyografisinin de bilinmesi; Ömer Halisdemir kimdir?, Ömer Halisdemir’in hayat hikayesi ve biyografisi nasıl süregelmiştir? gibi soruların cevaplanması onun yerine getirdiği vazifenin şanını sürdürmek, darbenin seyrini değiştirmesinin hiçbir zaman unutulmaması adına olmazsa olmazdır.

Ömer Halisdemir

Ömer Halisdemir’in biyografisi, hayat hikayesi

Kahraman Türk askeri Ömer Halisdemir aslen bir İç Anadolu çocuğudur, İç Anadolu insanıdır. Şehit olmadan önce Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda çalışmakta olan Ömer Halisdemir; 20 Şubat 1974 tarihinde Niğde’nin Bor ilçesinin Çukurkuyu beldesinde dünyaya gelmiştir.

Fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ömer Halisdemir’in altı kardeşi vardır. Yani yedi çocuklu bir aileden gelmektedir. Kardeşlerinden dördünün ismi Elif Serin Halisdemir, Ganime Halisdemir ve Doğan Halisdemir, Soner Halisdemir olmakla birlikte diğer üç kardeşin ismi kamuoyunda pek yaygın olarak bilinmemektedir. Ömer Halisdemir’in babasının adı Hasan Hüseyin Halisdemir, annesinin adı Fadimeana Halidemir’dir.

Çocukluk ve gençlik yılları sürekli maddi sıkıntılarla geçen Ömer Halisdemir; meslek olarak asker olmayı seçmiş ve askeri okuldan mezun olarak TSK’nın onurlu bir subayı olarak hizmet vermeye başlamıştır. 2016 yılındaki şehadetine kadar uzun yıllar orduda çeşitli kademelerde görev yapmıştır. 15 Temmuz gecesi şehit olduğu sıralarda ise Kıdemli Başçavuş rütbesi ile bir TSK subayıdır. (Ayrıca bkz: TSK’yı kim kurdu?)

Ömer Halisdemir’in darbe girişimi sırasında yaptığı kahramanlık ve gösterdiği cesaret ise ayrıca bahsedilmeye değerdir. Çünkü bulunduğu binayı Tuğgeneral Semih Terzi ve yanındaki darbeci askerlerin basması üzerine Ömer Halisdemir, Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’dan vur emri almıştır. Ömer Halisdemir’in teslim olmayıp savaşması halinde hiçbir şansı yoktur. En fazla bir kişiyi öldürebilecek, sonrasında ise diğer askerler mutlaka onu öldüreceklerdir. Bu yüzden hayatta kalmak adına çoğunluğa karşı teslim olması beklenirken o, sonunu bile bile vur emrine uyarak darbeci askerlerin komutanı olan Tuğgeneral Semih Terzi’yi göğsünden vurarak öldürmüştür. Sonrasında ise diğer darbeci askerlerin yoğun yaylım ateşine maruz kalarak, vücuduna tam 30 kurşun isabet ederek şehit olmuştur. Eğer darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi öldürülmeseydi 15 Temmuz Darbesi başarılı olabilirdi ve senaryo çok daha farklı şekilde ilerleyebilirdi. Aynı “Bir mıh bir nal, bir nal bir at, bir at bir nefer, bir nefer bir bölük, bir bölük bir ordu, bir ordu ise bir millet kurtarır.” sözünde olduğu gibi Ömer Halisdemir kendini feda ederek darbe yanlısı askerlerin en hassas denge noktalarından birini yok etmiş ve kalkışmanın seyrini değiştirmiştir.

Ömer Halisdemir’in kabri memleketi Niğde’nin Bor ilçesinin Çukurkuyu beldesindedir.

Ömer Halisdemir şehit olmadan önce Hatice Halisdemir ile evliydi ve Doğan Ertuğrul Halisdemir ile Elifnur Halisdemir adlı iki çocukları vardı.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*