Ölü Canlar kitabını kim yazdı?-Bitirilememiş roman

Orijinal ismiyle “Myortvyje Dushi” adıyla piyasaya sürülen bu roman; Rus edebiyatının en enteresan ve en ilgi çekici klasiklerinden biridir. Böyle bir konumda olmasının başlıca sebepleri; dönemin Rusya feodal yapısının en can alıcı noktalarına değinmesi, yazarın kitabı tamamlayıncaya kadar geçirdiği buhranlar ve başlıkta da belirtildiği gibi tamamlanmamış bir roman olmasıdır.

İşin özünde Dante’nin İlahi Komedyası bu kitap için örnek alınsa da romanın yazılış aşamasında meydana gelen zorluklardan ötürü bu benzerlikleri fark edebilmek pek mümkün değildir. Peki Rus edebiyatının bu kaotik ve gizemli eseri bizlere neler anlatmaktadır. Kısaca inceleyelim:

Ölü Canlar konusu

Konusuna değinmeden önce belirtelim: Ölü Canlar; Ukrayna asıllı Rus yazar Nikolay Vasilyeviç Gogol tarafından yazılmıştır.

“Ölü Canlar” kitabının yazarı Nikolay Vasilyeviç GOGOL

İlk baskısı 1842 yılında yayımlanan eserde ana karakterler üzerinden Rusya’nın feodal yapısında meydana gelen yozlaşmalar, adaletsizlikler ve perde arkasında kalan sahtekarlıklar anlatılmaktadır.

Söylenen odur ki Gogol’un kitabı yazmaya başlarkenki niyeti eseri 3 cilt halinde yazmaktır. İlk cildi cehennemi anlatmak için yazan Gogol; ikinci ciltte ve üçüncü ciltte cenneti anlatmaya niyetlense de gerçek anlamda yaabildiği tek cilt birincisi olmuştur.

İlk ciltte anlatılan olay örgüsü ise şu şekildedir:

Çiçikov; feodal Rusya’da yaşayan zengin bir isimdir. Roman boyunca köy köy dolaşıp yasalara göre alınıp-satılabilir konumda olan köylü köleleri satın alan baş kahraman, bu yönü itibariyle itibariyle iyi kalpli bir zengin olarak gözükmektedir.

Fakat Çiçikov’un kendisini kötüymüş gibi yansıtabilecek bir yönü vardır ki; köy sahiplerinden aldığı köleler ölmüş olanlardır. O zamanın Rusya’sında bu kölelerin “can” olarak adlandırılması da kitabın isminin “Ölü Canlar” olmasının sebebidir.

Peki Çiçikov neden böyle bir yol seçmektedir? Neden köy köy gezerek parasını böyle çar çur etmektedir? Bu kısımla ilgili daha fazla spoiler vermeyelim ve okurlarımızı kitabı okumaya davet edelim.

Yazıldığı dönemde Rusya’nın kanayan yaralarına başarıyla ışık tutan ve geniş bir kitlenin duygularına tercüman olan bu eser; aslında böyle bitmeyecektir: İlk başlarda Gogol’un planladığına göre; ilk ciltte bir dolandırıcı gibi hareket eden Çiçikov; ikinci ciltte ıslah olacak; iyi kalpli ve ahlaklı bir insana dönüşecektir. Hatta yazar Gogol; ikinci cildin de önemli bir kısmını tamamlamış ve yayımlanmasına son bir iki düzeltme kalmıştır. Fakat ne yazık ki tam bu esnada bir sanatçı bunalımı geçirmiş ve tüm yazdıklarını yakmıştır. Sonradan eski yazdıklarını tamamlamaya çalışsa da bu zoraki yazmalar yakılanın yerini tutmamış ve Ölü Canlar bugün bildiğimiz haliyle var olmuştur.

Bu da Ölü Canlar’ın tamamlanmamış roman olmasının hikayesidir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*