Olay’in kurucusu kim?-Amerika’nın en büyük kozmetik şirketi!

Kozmetik şirketleri (Olay gibi); özellikle parfüm, deodorant, vs. ürünler üzerine yoğunlaşan sektör elemanları hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, ürün geliştirme çalışmaları, aynı şekilde ürünlerin çevreye zararlı olması gibi sebeplerden ötürü sürekli kötü anlamda gündeme gelirler. Fakat buna rağmen dünyanın tartışmasız en büyük bütçesine, pazarlama ve finansal büyüklüğüne sahip sektörlerden birini oluştururlar. Şöyle etrafımızda ve yakın çevremizde, özellikle bayanlar tarafından kozmetiğe gösterilen ilgiliyi düşünürsek durumu tahmin etmek o kadar zor olmayacaktır.

Bu yazımızda bahsedeceğimiz kuruluş hikayesi de tam olarak yukarıdaki paragrafla ilgili.. Yetkili kuruluşlar tarafından uzun yıllar boyunca dünyanın en büyük kozmetik şirketi olarak kabul edilen bir dünya devi: Olay…

Evet; hem bir holding hem de eşsiz kozmetik ürünleri bakımından Olay; dünyanın en büyük demirbaşlarından biridir. O zaman şöyle sormak lazımdır: Milyar dolarların konuşulduğu devasa bir holdingin alt kollarından biri olan Olay; kaç yılında kimler tarafından kurulmuştur? Olay’in kuruluş hikayesi nedir ve günümüzdeki sahipleri kimlerdir? İşte kısaca yanıtları:

Olay’i kim kurdu?

Amerikalı bir kozmetik firması olan Olay’in kökeni aslında Güney Afrika’ya dayanmaktadır. Şöyle ki; daha önce Durban’da kimyager olarak çalışmış olan Graham Wulff, pazarlama ve satıştan sorumlu ortağı Jack Lowe ve diğer ekip üyeleri; tecrübelerinden ve birikimlerinden hareket ederek Güney Afrika’da birtakım yeni ürünlerin ve yeni bir markanın temellerini atmak istemişlerdir. Bu bağlamda 1952 yılında Güney Afrika’da “Oil of Olay” isimli bir şirket kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. İşte bu şirket; günümüzde ismi Olay olarak kısaltılan dev çınardan başkası değildir. Dolayısıyla künyeyi hemen verecek olursak dünyanın en büyük kozmetik şirketi olan Olay; 1952 yılında Graham Wulff ve Jack Lowe tarafından Güney Afrika’da kurulmuştur.

Olay markasının kurucuları: solda Graham WULFF (1916 -2008), sağda Jack LOWE

İlk olarak piyasaya sürdükleri pembe el kremi ile adını duyuran marka; kısa sürede ismini yakın çevresinde duyurmuş ve güvenilir bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye başlamıştır. Hatta gerek ilk ürünü gerekse diğerleri ile Olay; döneminin eşsiz şirketlerinden biri olmuştur ve sonradan kurulan birçok şirket onu örnek almıştır.

Olay’in büyüme ve gelişme evresi

Bu evre aslında 1960-70 arasından itibaren başlayan ve hala devam etmekte olan bir evredir. Çünkü Olay; zamanla ıspatladığı kalite ve güvenilirlik ile İngiltere, İrlanda, Amerika, Avustralya, Afrika gibi pek çok pazara açılarak inanılmaz bir büyüme kaydetmiştir ve bir dünya şirketi olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye başlamıştır.

1985 yılında Olay ve çatı şirketinin Procter&Gamble holdingi tarafından satın alınması üzerine de kendine uluslararası bir imparatorlukta yer bulmuş ve tamamen global bir yapıya bürünmüştür.

Olay’in sahibi kim?

2016 yılındayken 64 yaşını doldurmuş olan Olay; hala Procter&Gamble’ın bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir. Dolayısıyla Olay’in sahibi Procter&Gamble şirketidir denebilir.

Bu çatı holdingin yönetim kadrosunu verecek olursak; P&G Grubu’nun ve dolayısıyla Olay’in başındaki isimler A.G. Lafley (Y.Kurulu Başkanı) ve David S. Taylor (CEO) ikilisidir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*