Oklahoma City Thunder’ın kurucusu kim?-Eski ismiyle Seattle

NBA takipçileri Seattle Supersonics takımını bir dönem İbrahim Kutluay’ın da formasını giymesiyle hatırlayacaktır. O dönem boyunca ekip başarılı-başarısız birçok sezon geçirmiş ve NBA’in tecrübeli takımlarından biri olarak adını tarihe yazdırmıştır.

Bu yazımızda kuruluşuna değineceğimiz NBA takımı olan Oklahoma City Thunder ise o Seattle Supersonics takımının taşınarak şehir değiştirmesi üzerine kurulmuştur. Yani sıfırdan ve sil baştan kurulmuş bir ekip değildir. Bu yüzden Oklahoma City Thunder’ın NBA’deki mücadelesinde başlangıç noktasına değinmemiz için Seattle Supersonics’in tarihini de ele almamız gerekir.

Oklahoma City Thunder ne zaman kuruldu?

Batı Konferansı’nın yeni ekiplerinden olan Oklahoma City Thunder; 1967’de Seattle eyaletinin Washington şehrinde kurulmuştur. Yani ismi skalalarda yeni yeni geçmeye başlasa da aslında NBA’in gayet eski ve köklü ekiplerinden biridir.

Yazının başında belirttiğimiz gibi o zamanlar Seattle Supersonics ismiyle müsabakalara çıkan OCT kulübü; Sam Schulman tarafından kurulmuştur.

Oklahoma City Thunders’ın kurucusu Sam SCHULMAN (1910 – 2003)

1910 yılında New York’ta dünyaya gelen Schulman; New York üniversitesinde aldığı üniversite eğitiminden sonra iş hayatına atılmış olan büyük bir iş adamıdır. İrili ufaklı birçok girişimi bulunsa da Schulman’ın yatırımları daha çok spor üzerine olmuş; bu alandaki en önemli ürünü de şiphesiz Seattle Supersonics basketbol takımı olmuştur. Kendisi 2003 yılında Los Angeles şehrinde 93 yaşında vefat etmiştir.

1969’da kurduğu Supersonics ekibinin sahibi 1983 yılına kadar Sam Schulman olarak kalmış; 1983 yılında ise Barry Ackerley tarafından satın alınmıştır. 2001 yılına kadar Ackerley’in elinde kalan kulüp son olarak bu yılda aynı zamanda Starbucks’ın da CEO’su olan Howard Schultz’a satılmıştır.

Seattle Supersonics kulübü; 2008 yılında şehir ve isim değiştirerek Oklahama City Thunder ismini almış ve müsabakalara bu şekilde çıkmaya başlamıştır.

2008 yılına kadarki sürede kulübün 1 NBA şampiyonluğu ve 3 konferans şampiyonluğu bulunmaktadır.

Oklahoma City Thunder’ın sahibi kim?

Günümüzde NBA Batı Konferansı’nın kuzeybatı grubunda bulunan OCT’nin çoğunluk hissesini “Professional Basketball Club LLC” elinde bulunmaktadır.

Beyaz zeminde mavi-kırmızı çizgili forma giyen kulüp; maçlarını Chesapeake Energy Arena’da oynamaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*