Okçular Vakfı’nı kim kurdu?-Okçular Vakfı kimlerin?

Okçular Vakfı; kurulalı çok fazla zaman geçmemesine rağmen, açılışının yapılmasından bu yana İstanbul’un en etkin ve en aktif derneklerinden biri olarak kısa sürede adını duyurmuştur. İstanbul’un Okmeydanı semtinde bulunan vakıf; konseptini neredeyse 500 yıl önce burada kurulan Okçular Tekkesi’nde var olan Osmanlı dönemi atıcılık, okçuluk kültürü üzerine inşa etmiştir. Ki zaten günümüzde aktif olan Okçular Vakfı merkezindeki hizmetler bu alanlara yöneliktir. Ayrıca küçük bir ayrıntı olarak; günümüzdeki ‘Okmeydanı’ adlı semtin ismi de Fatih Sultan Mehmet döneminden beri burada okçuların ve atıcıların, genel adıyla kemankeşlerin yetiştirilmesi için inşa edilen Okçular Tekkesi, diğer adıyla Okçular Kışlası’nın inşa edilmiş olmasından ileri gelmektedir. O kışla var olduğundan beri eski insanlar yol tarifini yaparken ‘Falan tepeyi geçtikten sonra Okçular Tekkesini göreceksin.’, ‘Okçular Tekkesi’ni sağına alarak bir gün boyunca ilerle.’ diye yol tarifi yapmışlar. Ne kadar gözümüzün önünde olan ama gözden kaçan bir ayrıntı değil mi?…

Yazımıza devam etmeden önce; İstanbul’da en aktif olan ve İBB’nin desteğiyle faaliyet göstermekte olan diğer vakıfların künyesiyle ilgili yazılar için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz:

Okçular Vakfı’nın kurucusu kimdir?

Eski halini vizyon edinerek yeniden kurulan Okçular Vakfı günümüzde 5000 metrekarelik bir alan üzerine kuruludur. Burada Okçular Tekkesi, mescit, hünkar kasrı, konferans salonu, müze ve kütüphane olmak üzere beş ana bölüm vardır. Aynı zamanda iki büyük toplantı salonu, 200 kişilik bir konferans salonu da ziyaretçilerin hizmetine açıktır. Bunun yanı sıra Türk okçuluk literatürünün revize edilip insanlara sunulduğu okçuluk tarihiyle ilgili bir kütüphane ile Topkapı Sarayı’ndan getirilmiş olan ok ve okçulukla ilgili olan eserlerin sergilendiği bir müze de vardır.

Vakfın idman sahasından bir görüntü

Ayrıca tabii ki de Okçular Vakfı’nın temel kuruluş vizyonu olan Okçuluk Eğitimi ile ilgili gerkli tesisler de vakfın diğer kısmını oluşturmaktadır. Bunlar vakıf emydanının büyük bir kısmını oluşturan ok atış alanı ile bu meydanın altına inşa edilmiş olan soyunma odası, hakem odası, haberleşme odası, teorik okçuluk eğitim salonları ve kondüsyon merkezi gibi binalardır. Sporcuların veya ziyaretçilerin dinlenebileceği bir kafeteryanın yanı sıra kış mevsiminde eğitim yapmaya yarayan kapalı antrenman salonu da mevcuttur.

Okçular Vakfı kimin? Okçular Vakfı’nı kimler yönetiyor?

Okuyucunun en çok merak ettiği soru: Kimin bu Okçular Vakfı? Okçular Vakfı’nı kimler kurdu ve kimler yönetiyor? Hemen söyleyelim:

Okçular Vakfı’nın 29 Mayıs 2013 tarihinde bizzat günümüz (2019 MAyıs) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştır. İstanbul’un fethinin yıldönümünde açılışı yapılan Okçular Vakfı’nın kurucusu ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu olan Bilal Erdoğan’dır.

Bilal Erdoğan

2019 yılının Mayıs ayında Okçular Vakfı’nda görev yapan yönetim kurulu ise şu isimlerden oluşmaktadır:

  • Haydar Ali Yıldız (Başkan)
  • Abdullah Güler (Başkan Yardımcısı)
  • Mehmet Erdoğan (Üye)
  • Mevlüt Bulut (Üye)
  • Rüstem Dindarol (Üye)
  • Serkan Haser (Üye)
  • Yusuf Esenkal (Üye)

Güncel olan bilgilerde bir değişiklik olması halinde yorum veya iletişim kısmından çekinmeden düzeltme talebinde bulunabilir, site editörlerine geri bildirimde bulunabilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


3 Comments

  1. allahım! sonunda ihtiyacımız olan okçular vakfı da kuruldu . ne kadar şükretsek azdır! değil mi!

  2. şükür artık problem yok ekonomi düzeldi ya ne yapmak istiyorsunuz oraya akan para nerdeen geliyor yazık bu kadar aç insan varken savaş çıksa okçularlamı gideceksiniz başına da cüneyt arkını getirin herşey harika

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*