OdaTV’nin sahibi kim?-Türkiye’nin en çok takip edilen web kanallarından

Yayın hayatına başladığı zamanlardan beri OdaTV, Türkiye’nin en çok bilinen internet gazetelerinden, web haber portallarından biri olmuştur. Kanalla aynı görüşleri paylaşmayanlar bile OdaTV ismini mutlaka duymuştur. Haliyle de insan ‘OdaTV kimin?‘ sorusunun cevabını merak ediyor.

Bu arada kanalın resmi isminde ‘Oda’ ve ‘TV’ kelimeleri birleşik yazılmaktadır. Yani ‘odaTV’ şeklindedir. Fakat ‘Oda TV’yi kim kurdu?‘ şeklinde ayrık yazılmış bir ifade kullansanız da çok sorun değil…

Biz, bu yazımızda OdaTV’nin kaç yılında kim tarafından kurulduğu, patronunun ve sahibinin kim olduğu gibi genel konulara değineceğiz. O zaman hadi şöyle bir göz atalım:

OdaTV’yi kimler kurdu? Kaç yılında faaliyetleri başladı?

Bir internet portalı olmasından da anlaşılacağı üzere Odatv, diğer medya organlarına göre son derece yeni bir girişimdir. 21. yüzyılda yayın hayatına başlayan kanallardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Fakat kurucularının, imtiyaz sahibinin, çalışanlarının gazetecilik ve yayıncılık kariyeri tabii ki de çok daha eskilere uzanmaktadır. Örneğin Soner Yalçın, Nihat Genç gibi isimler eskiden beri çok iyi bilinen ve tanınan araştırmacı gazetecilerdir.

O zaman Odatv’nin kuruluş bilgilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Odatv, 2007 yılında Soner Yalçın, Doğan Yurdakul ve Mümtaz İdil tarafından kurulmuştur. Kuruculardan Soner Yalçın İmtiyaz Sahibi ve kanalın en tanınan yüzü iken, Doğan Yurdakul ve Mümtaz İdil ise onursal kuruculardır.

OdaTV’nin kurucularından Soner YALÇIN

Dolayısıyla; 2019 yılında olduğumuz düşünülürse OdaTV 12 yaşında olan bir web haber portalıdır.

OdaTV’de görev yapan yazarlar

Yayın hayatına başladığından beri OdaTV’de Mümtaz İdil, Barış Pehlivan, Barış Zeren, Bülent Karslıoğlu, Cüneyt Ülsever, Doğan Yurdakul, Güvenç Dağüstün, Halit Kakınç, İzzettin Önder, Nihat Genç, Suat Çağlayan, Murtaza Demir, Muzaffer Ayhan Kara, Müyesse Yıldız, Ümit Zileli gibi isimlerdir.

Benimsediği siyasi çizgi olarak ille de bir görüş vermek gerekirse OdaTV’nin sol/ulusal çizgide olduğunu söyleyebiliriz.

OdaTV; 2011 yılında yapılan Ergenekın operasyonları kapsamında iki defa operasyona maruz kalmıştır. 2015 yılında ise kesin ve inandırıcı delil bulunamadığı gerekçesiyle dava kapatılmıştır. Soruşturma devam ettiği süre boyunca OdaTV’de çalışan gazetecilere ‘Ergenekon örgütüne üye olmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek, adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ gibi suçalamalarda bulunulmuştur.

OdaTV kimin?

2019 yılında olmamız itibariyle OdaTV’nin sahibi, aynı zamanda kuruculardan olan Soner Yalçın’dır. Kanalın künyesi ise şu şekildedir:

 • Soner Yalçın/İmtiyaz Sahibi
 • Doğan Yurdakul/Onursal Kurucu
 • Mümtaz İdil/Onursal Kurucu
 • Barış Pehlivan/Genel Yayın Yönetmeni
 • Barış Terkoğlu/Sorumlu Haber Müdürü
 • Müyesser Yıldız/Ankara Haber Müdürü
 • Fethi Yılmaz/Editör
 • Caner Taşpınar/Editör
 • Mert Taşçılar/Editör
 • Sami Menteş/Editör
 • Hakan Erol/Editör
 • Can Nuri Yaman/Editör
 • Av. Tugay Topbaş/Hukuk Danışmanı
 • Murat Atalık/Web Koordinatörü

Merkezi Kadıköy’de bulunan ve kurucularıyla birlikte istikrarlı bir şekilde yayınlarına devam eden OdaTV; Alexa dünya sıralamasında 5.607, Türkiye sıralamasında ise ilk 100’de olmak gibi bir başarıya da sahiptir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*