Nvidia’nın Sahibi Kim?-GPU Devrinin Başlangıcı

Nvidia, yarı-iletkenler üzerinde çalışan ABD – Kaliforniya merkezli şirkettir. 1993 yılında Tayvan kökenli Amerikalı Jen Hsun Huang, Chris Malachowsky ve Curtis Priem tarafından kurulmuştur.

Şirketin CEO’su olan Huang, daha önceden AMD’de mikroişlemci tasarımcısı olarak çalışmıştır. Diğer kuruculardan Malachowsky Sun Microsystems şirketinde elektrik mühendisi, Priem ise yine aynı şirkette grafik çipleri tasarımcısı olarak görev almışlardır.

Nvidia kuruluşundan bugüne kadar esas olarak grafik işlemcileri ve anakart yongasetleri üzerinde yoğunlaşmıştır. 1993 yılında kurulan şirket ilk ürünleri olan NV1’i 1995 yılında piyasaya sürmüştür. Fakat asıl ilerleme şirketin 1999 yılında ilk GPU’yu piyasaya sürmesiyle kaydedilmiş ve ardından bunun bir sonucu olarak şirket, 2002 ve 2007 yılları arasında yaklaşık %900’lük bir büyüme hacmine sahip olmuştur. Bu başarının bir yansıması olarak şirket 2005 yılında PlayStation 3 için grafik işlemci tasarımı anlaşmasını da kazanmıştır. PlayStation ile sağlanan anlaşmadan önce şirket, bir diğer oyun konsolu Xbox için de grafik işlemci tasarlamıştır. Fakat, serinin daha sonraki modellerinden biri olan Xbox 360 için anlaşmayı en büyük rakibi ATI şirketine kaptırmıştır.

GPU üretimiyle beraber Nvidia günümüzde akıllı telefonlar, tabletler ve navigasyon cihazları için de işlemciler üretmektedir. Tüm bunların yanında araştırmacılar için de süper hızlı bilgisayarlarda kullanılan mikroişlemciler üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*