NUTELLA’YI İCAT EDEN İTALYAN

İtalyanın kuzeybatısındaki denize nazır bölgede dünya’ya gelen Pietro Ferero adlı kişinin başarısıdır bu harika tat. O dönemlerde yani ikinci Dünya savaşı zamanları ve sonrasında Avrupa’da bir kakao krizi patlak vermişti. Bu krizden istifade eden fırın sahibi Pietro dünya’nın ilk fındık ezmesinden üretilen çikolatasını yaratmıştır. “Pasta Gianduja” adı verilen bu çikolatayı anımsatan ancak içerisinde çok az kakao bulunan yiyecek; bizim mesir macununa benzemektedir kıvam olarak. İlk yıl içinde tam 300 kilogram satılmıştır bu yiyecekten.

Pietro Ferero

Bu yiyeceği daha sonradan Pietro Ferero daha da krema katarak “SuperCreme” denilen daha az yapışkan olan ve az sünen hale getirmiştir. İşte o anlarsa İtalya’da başlamıştır bu fındık ezmeli çikolata çılgınlığı. Fakat bir eksiklik vardı. Bizim Avrupa’lı ülkeler(İtalya dışındaki) çikolataya daha da düşkündü. Renk ve kıvam olarak fındık ezmesinden fazlasını anımsatmayan bu yiyeceği(Super Creme) Pietro Ferrero’nun oğlu Michele Avrupa pazarına uygun hale getirdi. Artık bu efsanevi yiyeceğin adı “Nutella” olacaktı.

Bu ilk nutella kompostosu 20 Nisan 1964 yılında üretilmiştir. İtalya’da süregelen çılgınlık bundan sonra Fransa’ya, Almanya’ya ve diğer tüm Avrupa ülkelerine yayılmıştır.

Hurma yağı, yağsız süt, şeker, katı kakao ve tabiki fındık ezmesi içeren bu efsanevi besinin yayılışına mani olmak için Fransız hükümeti “hurma yağı’na” %400 vergi çıkarmıştır. Ülkedeki hurma yağlarının neredeyse tamamını Nutella’nın kullanıyor olması sebebiyle bu vergi basında “Nutella Vergisi” olarak nükse edilmiştir. Nutella şu anda Dünya fındık üretiminin %25’ini tek başına tüketmektedir. Bu sebeple Dünay’nın en büyük fındık üreticilerinden Türkiye’de bundan nasibini almaktadır.

NUTELLA’NIN SAHİBİ KİM?

Ferero ailesi olarak bilinen İtalyan asıllı aile şu anda Nutella’yı bir aile şirketi olarak yönetmekteler. her sene 4.5 milyar doların üzerinde satış gerçekleştiren Nutella, bu satışlardan 350 milyon dolardan fazla net kar elde etmektedir. Üstelik bu Ferero ailesi dışarıya kapalı ve muhafazakar, katı kuralları olan bir aile olarak bilinmektedir.

NUTELLA’YI KİM KURDU: PİETRO FERERO


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*