NTV Yayınları-Dünya Tarihi’ni kim yazdı?

Ntv yayınları tarafından piyasaya sürülen kalın ve bol bilgili bu eser; dünya tarihi hakkında derli toplu bilgi edinmek isteyenler için uygun bir seçenek.  Bu kitapta uygarlığın doğuşundan günümüze kadar tarihin en önemli olaylarını ve kişiliklerini bulacaksınız.

Dünya tarihi, imparatorlukların yükselişlerini ve çöküşlerini, ulusların doğuşunu, savaşların kasıp kavurduğu dünyayı, tarihe damgasını vuran olayları, yaşadıkları dönemi şekillendiren ve düşünceleri günümüze ulaşan liderleri göz önüne seriyor. Zaman çizelgeleri ve 1500’ün üzerinde resim, kitabı daha akıcı ve anlaşılır bir hale getiriyor.

Sadece tarihçilere değil herkese yönelik temel bir başvuru kaynağı.

Kitabın ilk sayfasından bir kesit verecek olursak şu şekilde:

İnsanın kökeni yıllarca çok tartışıldı, yine de pek çok soruya kesin yanıt verilemedi. Hominidlere ait ilk kanıt Afrika’da bulundu. Hominidler, son halleri olan Homo Sapiens, yani modern insan biçiminde ortaya çıkmalarından önce, 6 milyon yıl kadar süren fiziksel gelişim geçirdiler. İnsan, insafsız çevre koşullarına rağmen, akıl ve adaptasyon kabiliyeti sayesinde dünyanın hemen her yerinde yaşadı. Soyal zekâsı, gelişmiş dilleri doğurdu. İletişim kabiliyeti, ilk insanların, sorunları el birliğiyle çözmesini sağladı. Ayrıca kendini ifade etme yolları da geliştirdiler. İlk insanın psikolojik özelliklerinden biride, fani oluşunun bilincinde olmasaydı. Bu bilinç, dinsel kültlerin ve defin törenlerinin doğup gelişmesini teşvik etti. Aileleri ve toplulukları birbirine bağlayan ise kültür oldu. Avcı toplayıcılar çiftçi, mağara adamları köylü haline geldi. Sonunda toplumsal farklılaşma ile ilk kentler, gelişmiş ilk kültürlerin beşiği oldu..

Piyasada bulduğumuz çoğu kitap tarihin sadece belli başlı dönemlerini ele aldığı veya tek bir konu üzerine yoğunlaştığı için olayları birbirleriyle bağlantılı olarak ve tarih öncesi dönemden modern teknolojiye aşama aşama geçen bu tarz eserler; dünya tarihi hakkında genel kültür edinmek isteyenler için bulunmaz bir hazine niteliğinde.

Çünkü; sizlerinde takdir edeceği üzere dünyada Fransız İhtilali, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları, Amerika’nın Keşfi, Haçlı Seferleri, vs. vs. birçok olay gerçekleşmiştir. Ama ne bu olaylar ne de dünyadaki siyasi, teknolojik, bilimsel, askeri, ekonomik alandaki gelişmeler çevresinden izole ve bağımsız bir şekilde ilerlememiştir. Kaos teorisi misali; tarihteki her sahne, her olay; insan aklının ve günümüzdeki hiçbir makinenin algılayamayacağı seviyede karmaşık denklemlerle birbirine bağlıdır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*