NSA’yı aslında kimler kurdu?-ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı

Modern çağ başladığından beri ülkelerin gizli servisleri, insanların en çok duyduğu kurumlardan biri olmuştur. Yer yer işledikleri insanlık suçları, yer yer karıştıkları atik dışı skandallar ve spekülasyonlar, bazen de diğer ülkelerin gizli servisleriyle yaşadıkları gizli/açık çatışmalar bu kurum ve kuruluşlar ilgi odağı haline getirmektedir. Özellikle basın-medya ve komplo teorisyenlerinin… Hükümetlerin bile faaliyetlerinin tamamından haberdar olamadığı bu kurumlardan daha üst merciler var mı? Onların birbiri arasında geçen mücadeleler kim tarafından nasıl denetleniyor ve yorumlanıyor? Hizmet ettiklerini söyledikleri topluma daha beter şekilde suistimal yapmadıkları, üzerinde manipülasyonlar uygulamadıkları ne malum? Bunlar cevaplanması zor sorular tabi…

Yukarıdaki sorular belki on yıllar sonra kısım kısım netleşecektir, şimdilik bekleyedursun. Bugünkü yazımızda yeryüzünün en büyük gizli güvenlik kuruluşlarından birinden bahsedeceğiz.

Günümüzde kamuya açık olanlar dahil olmak üzere pek çok havacılık-uzay, bilgisayar teknolojisinin, hatta kısmen internetin mucidi olan bir kuruluş: NSA… İngilizce açılımıyla “National Security Agency“, Türkçe çevisirisyle “Ulusal Güvenlik Ajansı

Ülkemizin istihbarat teşkilatı MİT‘ten donanımsal ve yetenek açısından epey ileri seviyede oldukları aşikar. Peki bu kuruluşun tarihi nerelere dayanır? NSA’nın kurucusu kimdir? Temelleri kimler tarafından atılmıştır? İşte dünyayı siber ağlarla sarmış bu denetleyeni olmayan kuruluşun tarihçesi…

NSA kaç yılında kuruldu?

Aslına bakacak olursanız bu tarz kurumları keskin çizgilerle birbirinden ayırmak mümkün olmuyor biliyorsunuz. Yani belli bir tarihte ortaya çıkan falan istihbarat teşkilatı; mutlaka ondan öncesinde var olan bir şeyin devamıdır. Ya da birkaçının birleşimi, ya da önceki tek parçanın bileşenlerinden biridir.

Dolayısıyla, NSA isminden önceki tarihçeye de kısaca değinmemiz gerekecek. Fakat, doğrudan NSA ismiyle kuruluşunu merak edenler için söyleyelim: NSA; ABD’de 4 Kasım 1952 tarihinde kurulmuştur.

Fakat bu ismi almasından önceki tarihi 1917 yılına kadar uzanmaktadır.1917 yılında ABD Hükümeti, Almanya’ya savaş ilan ederek 1.Dünya Savaşı’na girmiştir. Bunun doğurduğu bir ihtiyaç olarak da askeri istihbaratta “Kablo ve Telgraf” adlı bir departman kurmuştur. Washington merkezli bu bölüm savaş boyunca o zamanki imkanlar el verdiğince haberleşme ve iletişim konusunda istihbari çalışmalar yürütmüştür.

2.Dünya Savaşı’na doğru ilerleyen yıllarda bu kurum da evrimine devam etmiş, 1940’lı yıllar boyunca gelişen teknolojiyle doğru orantılı olarak çalışmalarına devam etmiştir.

O zamanlar bilişim ve iletişim teknolojiler bu kadar ilerlemiş durumda olmadığı için hepsini tek bir çatı altında toplamak yeterli oluyordu tabii.. Bu durumun sonucu olarak da söz konusu daire; 20 Mayıs 1949 tarihinde Silahlı Kuvvetler Güvenlik Servisi (AFSA) adını almıştır.

AFSA ismiyle ABD’nin iç ve dış güvenliği için her türlü telgraf, iletişim, haberleşme, istihbarat için hizmet veren kuruluşun bu ismi pek uzun sürmemiştir. İlk parafragta da belirttiğimiz gibi sadece 3 yıl sonra, 1952 yılında NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı) adını almış ve bu adla hizmet vermeye başlamıştır.

Günümüzde NSA; ABD’nin ve dünyanın en büyük istihbari teşkilatlarından biridir. Genellikle kriptografi, sinyal istihbaratı, bilişim ve telefon dinlemeleri üzerine yoğunlaşmıştır. Dolayısıyla dünya üzerinde en çok veri toplayan, telefon dinleyen ve teknik takipte bulunan kuruluş olduğu söylenebilir.

Tutulan istatistiklere göre NSA; 1990’lı yıllarda dahi yılda 3.000.000 görüşmeyi dinleyebilecek kapasiteye sahipti. Yakın bir tarihte ortaya çıkan skandal sonucunda da milyonlarca sivil vatandaşı herhangi bir izin veya gerekçe göstermeksizin dinledikleri meydana çıkmıştır. Gelecek yıllarda bu denetlenmeyen kuruluşların yeni skandalları ne olacak diye sabırsızlıkla bekliyoruz

NSA’nın başında kim var?

ABD kuruluşu olan NSA; ülke bütçesinden de devasa bir pay almaktadır. (Yaklaşık 10.8 milyar dolar)

NSA’nın başındaki isim ise ABD Donanması’ndan Amiral Michael S.Rogers’tır.

Dünya gündeminde önemli bir yeri olan NSA’nın tahmini 30.000-40.000 çalışanı mevcuttur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*