Novartis’in Sahibi Kimdir?-LSD’nin Halüsinojen Etkileri

Novartis, merkezi İsviçre’nin Basel kentinde bulunan çok uluslu bir ilaç şirketidir. Dünya çapında 150.000’e yakın çalışana sahip olan Novartis’in yıllık cirosu 60 milyar dolara yakındır. Şirket 2013 yılı verilerine göre 57.9 milyar dolarlık satış hacmiyle kendi sektöründe birinci sıraya oturmayı başarmıştır.

Novartis’in kuruluşu 1996 yılında Ciba-Geigy ve Sandoz Laboratories isimli iki İsviçreli şirketin birleşimine dayanmaktadır. Ebeveyn şirketlerden Ciba-Geigy ise 1758 yılında Basel’de kurulan J.R.Geigy ve yine aynı kentte 1859 yılında kurulan CIBA şirketinin 1971’de birleşiminden doğmuştur.

1859 yılında Alexander Clavel ipek boyama fabrikasında bir çeşit kırmızı boya üretimi işine girdi. 1864 yılında o zamana kadar geliştirilen teknik sayesinde ipek boyama işi için ek bir yer alındı ve 1873 yılında Clavel ölümünden hemen önce fabrikasını Bindschedler and Busch isimli firmaya sattı. 1884 yılında şirket halka açılarak Gesellschaft für Chemische Industrie Basel ismini aldı. Uzun yıllar bu şekilde devam eden şirket daha sonra baş harfleri kullanma kararını 1945 yılında alarak CIBA olarak anılmaya başlandı. Öte yandan 1800’lerin başında Johann Rudolf Geigy-Gemuseus Basel kentinde kimyasal, ipek ve ilaç ticareti yapan bir tüccar olarak öne çıkmıştı. 1857 yılında bir arkadaşıyla yer satın alarak ipek boyama işi yapmaya başlamıştı. 1901 yılında halka arz edilen şirket, 1914 yılında J. R. Geigy Ltd ismini aldı. 1939 yılında şirketin bir kimyageri olarak çalışan Paul Hermann Müller DDT adı verilen ve sıtma taşıyan böceklere karşı etkili bir madde keşfetti. Bu buluşuyla Müller 1948 yılında tıp alanında Nobel ödülü kazandı.

Chemiefirma Kern und Sandoz firması 1886 yılında Alfred Kern ve Edouard Sandoz tarafından Basel kentinde kuruldu. İkili üretim tesislerinde kumaş boyaları üretmekteydi. Ortaklardan Kern’in 1893 yılında ölümden iki yıl sonra firmanın adı Chemische Fabrik vormals Sandoz olarak değiştirildi. Firma aynı yıl antipirin olarak bilinen ateş düşürücü ilaç üretimine başladı. 1899 yılında ise Sandoz Laboratuvarları yapay tatlandırıcı olan sakarini üretmeyi başarmıştır. Firmanın ilaç sektöründe ilerlemesinin başlangıcı 1917 yılında Arthur Stoll’un ekibe katılarak ilaç departmanını kurmasıyla başlamıştır. İkinci Dünya Savaşı’na kadar şirket tekstil kimyasalları, kağıt ve deri üretimine devam etmiştir. 1939 yılında ise tarım kimyasalları üretimine de başlanmıştır. 1929 yılında bugün hala kullanılan Calcium-Sandoz isimli vitamin piyasaya sürülmüştür. 1936-1943 yılında Albert Hoffman‘ın çalışmalarıyla sentezlenen lizerjik asit dietilamidi veya bilinen kısa adıyla LSD‘nin halüsinojen etkileri ilk defa 1943 yılında Hoffman ve Stoll tarafından Sandoz laboratuvarlarında keşfedilmiştir. Daha sonra yarı sentetik bu maddeyi psikiyatrik tedavilerde kullanmak amacıyla birçok araştırma başlamıştır. 

1996 yılında Ciba-Geigy ve Sandoz şirketlerinin ilaç ve tarım kimyasalları deepartmanları birleşerek Novartis’i oluşturmuşlardır. Geriye kalan departmanlar farklı şirketlere satılmış veya bağımsız birer şirket olarak ortaya çıkmıştır. Şirketin günümüzde yönetim kurulu başkanlığını Joerg Reinhardt yapmakta olup, CEO koltuğunda ise 2010 yılında göreve gelen Joseph Jimenez oturmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*