Nota’yı kimler kurdu?-Spor ve yarış arabası tutkunları için…

Avustralya’da ne çok spor araba üreticisi var değil mi? Çok dikkat çekici bir yön Avustralya; sivil kullanıma uygun araçları üreten otomobil markalarıyla meşhur. Mesela daha önce de ele aldığımız Elfin ve HSV bunlardan başlıcaları, şimdi yazacağımız Nota da öyle… Uluslararası markalar kadar olmasa da bir zamanlar Holden markası sivil modeller üretmiş o kadar… Haa bir de Elfin’in de vardı… Bağlantılara tıklayarak o konulardaki yazıları da okuyabilirsiniz.

Sanırım bu durum Avustralya’nın ikliminden, ülkede yüzyıllar boyu süregelen kültürel evrimden kaynaklı… Bildiğiniz gibi Avustralya kocaman bir adadan oluşan bir ülkedir. Hatta ve hatta Avustralya sadece bir ülke değil; çevresindeki Yeni Zelanda ve mini minnacık, yüz ölçümü önemsiz sayısız adayla bir kıtadır. Genelde düz bozkırların, çorak arazilerin ve çölümsü bir iklimin hakim olduğu arazi araçları, arazi şartlarına uygun dayanıklı ve uzun mesafeler kat eden tarzda otomobiller epey önem kazanmıştır. Zamanla bölgenin genişliğinden ve düzlüğünden faydalanarak yapılan pistler, başlatılan yarış turnuvaları da bölgedeki motor sporları kültürünü hayli geliştirmiştir. Bu yüzden de ortalık yarış arabaları ve spor arabalar tasarlayıp satan spesifik markalarla doludur.

Nota’nın kurucusu kim?

Yazımızın konusu olan Nota da bu markalardan biri. Avsutralyalı bir otomobil üreticisi olarak piyasaya çıkmış ve başarılı bir otomobil markası olmuş. Orijinal ismi “Nota Sports and Racing Cars”, yani Nota Spor ve Yarış Arabaları.. Anlaşılacağı üzere yarış arabaları hususunda uzmanlaşmışlar ve bunun yanı sıra spor araba üretimleri de var.

“Peki kim kurmuş bu Nota markasını” diyecek olursanız hemen cevap verelim: Nota Sports and Racing Cars; 1952 yılında Guy Buckingham tarafından kurulmuştur.

Nota’nın kurucusu Guy BUCKINGHAM (1921 -2015)

Aslen bir uçak mühendisi olan Buckingham, Nota markasını kurduğu günden bu yana sayısız spor araba üretiminde görev almış yarış arabaları için binbir çeşit ar-ge’de yer almış.

Günümüzde Nota Otomotiv’in hizmetleri otomobil üretimi ve mühendisliği, spor araba tasarımı ve üretimi, Kevlar, glas/karbon fiber paneller ve restorasyon olarak geçmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*