Northrop Grumman’ın kurucusu kimdir?-Dünyanın en büyük uzay ve savunma kalelerinden

2010 verilerine göre dünyada savunma teknolojileri ve askeri üretim konusunda 4. olsa da yeni verilere göre bu kulvarda 5. sıraya gerilemiş olan Grumman; diğer birçok savunma sanayi şirketine daha geç bir zamanda kurulmasına rağmen kısa sürede doğru yatırımlar yapmasını bilmiş ve başarılı bir şekilde kendine ilk 10’da yer bulmuştur. Tabii bu şirketler söz konusu olduğu zaman “başarılı” kelimesinin ölçütü; dünyaya en çok silah satan şirket olması demektir. Ama orası ayrı mesele… Bu yazımızda pek bulaşmamayı düşünüyoruz.

Northrop Grumman’ı kimler kurdu?

Günümüzde onlarca alt dala ayrılmak üzere savunma sanayisi ve aerodinamik teknolojiler üzerinde teknik donanımlar, bilişim ve yazılım sistemleri, elektronik aksamlar ve havacılık-uzay teknolojileri olmak üzere dört ana birim halinde faaliyet gösteren Northrop Grumman’ın aslında tam bir kuruluş tarihini belirlemek kolay değildir. Çünkü bu tarz muazzam araştırma birimlerine aşina olanlar da iyi bilir ki; Northrop Grumman ve benzeri şirketler genelde öncesinde kurulmuş olan irili ufaklı onlarca, hatta belki yüzlerce şirketin birleşimiyle meydana gelmişlerdir. Daha sonraki yıllarda kendilerinden küçük şirketleri satın almaya devam ederek de bugünün dev holdinglerini meydana getirmişlerdir.

Ama yine de kayıtlara geçirilecek bir kurucu ve kuruluş tarihi vermek gerekirse Northrop Grumman; 1994 yılında kurulmuş, fakat temelleri 1939 yılında Jack Northrop tarafından atılmıştır.

Northrop Grumman’ın kurucusu Jack NORTHROP (1895 – 1981)

Jack Northrop tarafından Northrop Corporation ismiyle kurulan bu şirket tamamen uçak üretimi ve havacılık teknolojileri üzerine yoğunlaşmış; gerek ABD hava kuvvetleri, gerekse tüm dünyanın teknolojiye aç ordularına önemli katkılarda bulunmuştur. 1939-94 yılları arasında sürekli kendini geliştirerek ve pazarını büyüterek çalışmaya devam eden Northrop Corporation; nihayet 1994 yılında bir diğer uçak üreticisi ve savunma sanayi destekçisi olan Grumman Aeropace ile birleşmeye karar vermiştir. Bu ortaklığın sonucunda da bugün bildiğimiz Northrop Grumman şirketinin 1994 yılında temelleri atılmış olmuştur.

Northrop Grumman’ın sahibi kim?

27 milyar dolara yakın net varlığı ve 2 milyar dolar karı ile adeta yıkılmaz bir imparatorluk gibi tüm araştırmalarına devam eden Northrop Grumman; yerli-yabancı ordulara verdiği desteğin yanı sıra havacılık ve uzay teknolojileri bakımından NASA ile de birçok ortak çalışmaya katılmıştır. Yani askeri teknolojide üstünlük sağlamak için kullanılan birçok araştırma ve geliştirme daha sonraki zamanlarda bilimsel açıdan da faydalı olabilmektedir.

Tüm bu sektörlerdeki sayısız çalışmasına 65.000 cıvarındaki çalışanı ile devam eden Northrop Grumman’ın CEO’su ve yönetim kurulu başkanı Wes Bush’tur.

Şirketin merkezi ABD’nin Virginia eyaletinde bulunmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*