NOKIA’nın Sahibi Kimdir?-3310 Efsanesinin Mimarı :)

Nokia, Finlandiya’nın ikinci büyük şehri Espoo merkezli uluslarlarası iletişim ve bilgi teknolojileri şirketidir. Günümüzde herkes tarafından bilinen mobil telefonlarının yanında, geniş ölçekli telekomünikasyon altyapıları, teknoloji geliştirme ve lisanslama, çevrimiçi haritalandırma alanlarına yoğunlaşmış olan şirketin kuruluş aşaması iki farklı dönemden oluşmaktadır.

Modern Nokia’nın kuruluşu, geçmişte Finlandiya’da farklı alanlarda faaliyet gösteren üç firmanın birleşimi şeklinde gerçekleşmiştir : Nokia, Finlandiya Kauçuk, Finlandiya Kablo. (Orjinal isimleri : Nokia Aktiebolag, Suomen Gummitehdas Oy, Suomen Kaapelitehdas Oy)

Üç ana firmadan Nokia’nın kuruluşu, maden mühendisi Fredrik Idestam’ın 1865 yılında Tammerkoski kanalında inşa ettiği kağıt hamuru fabrikasına dayanmaktadır. Idestam daha sonra 1868 yılında ikinci bir üretim tesisi Nokianvirta Nehri’nin kıyısına kurmuş ve daha sonra bu değirmenleri kontrol eden firma yine Idestam tarafından yakın arkadaşı politikacı Leo Mechelin’in yardımıyla 1871 yılında resmen Nokia Ab olarak kurulmuştur. Firma daha sonradan 1902 yılında elektrik üretimi işine girmiştir. Finlandiya Kauçuk Firması (Suomen Gummitehdas Oy), 1898 yılında Fin iş adamı Eduard Polón tarafından kurulmuştur. Firmanın esas işi ayakkabıların üzerine koruma amaçlı giyilen galoşları üretmek olsa da, kauçuk endüstrisinde bulunan birçok malzeme ve ürün ile de ilgilenmekteydi. Firma, birleşmeden sonra Nokia’nın kauçuk ve plastik kolunu üstlenmiştir. 1912 yılında Arvid Wickström, daha sonradan Nokia’nın kablo ve elektronik departmanını oluşturacak olan Finlandiya Kablo Firmasını kurmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından iflas noktasına gelen firma, telefon, telgraf ve elektrik kablosu üretimi yapmaktaydı. 1922 yılında Finlandiya Kauçuk, Finlandiya Kablo Firmasını satın almıştır.

Dönemin yasal sınırlamaları sebebiyle bu üç firma resmi olarak birleşememiş olsa da beraber iş yürütmeye devam etmiştir. Bu fikir ancak 1967 yılında gerçekleşmiş ve üç firma birleşerek Nokia Holding adını almış ve resmen birleşmiştir. Nokia bu atılımın ardından kağıt üretiminden araba ve bisiklet lastiğine, kişisel bilgisayarlardan elektrik üretim cihazlarına, robot endüstrisinden askeri teknolojilere kadar birçok farklı üretim alanına girmiştir. Söz konusu her alanın kendi direktörü ve bağımsız çalışma alanları bulunmasına karşılık bütün hepsi Nokia’nın ilk CEO’su ve şirketin elektronik departmanının kurucusu olan Björn Westerlund’a rapor vermekteydi. Westerlund elektronik departmanını yaklaşık 15 yıl boyunca zararla yönetmişti. 1960’lı yılların sonunda Westerlund, çalışanlarını kendi icatlarını yapmaları için teşvik etti ve bu girişim neticesinde ortaya çıkan çalışmalar sonradan günümüz Nokia’sının başarılı temellerini oluşturdu.

Nokia, dünya çapında belki de ilk olarak 2000 yılında piyasaya sürdüğü 3310 model ismi verilen mobil telefon ile geniş çapta yankı uyandırdı. Cihaz tüm zamanların en çok satanlarından oldu ve kendi döneminde çok büyük başarı elde etti. Ardından Nokia sırasıyla yeni modellerini piyasaya sürmeye başladı. Şirketin bu gelişimi akıllı telefon endüstrisinin gelişimine kadar devam etti. Symbian platformunu kullanarak girdiği akıllı telefon endüstrisinde Apple ve Android cihazların başarısı üzerine darbe alan şirket, sonradan Microsoft ile anlaşarak, cihazlarında Windows Phone işletim sistemlerini kullanmaya başladı.

Şimdiki CEO’su Stephen Elop olan şirketin 2014 yılı verilerine göre dünya çapında toplam çalışan sayısı 61656 olup, net geliri 1.17 milyar euro olarak bildirilmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*